7 Mart 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

VALLAHİ BU ŞEKİLDE KAZANDIĞINIZ PARA HARAMDIR…!

“VALLAHİ BU ŞEKİLDE KAZANDIĞINIZ PARA HARAMDIR…!”
Değerli Yetkililer, Lütfen Sessiz Kalmayın Bu Doğa Katliamına..!
Bu Fotum; Önceki sene dostlarla serinlemek için yaz ayında pikniğe gittiğimiz Görümlü Deresinde çekildi. Ve şimdi o Berraklığı, serinliği ve muhteşem doğası ile bu Görümlü deresi “Sayenizde sevgili Ocak sahipleri”Mikrop yuvası ve envai çeşit hastalık yaymakta.! Çok merak ediyorum vicdanen rahatmısınız ey bu dereyi ve doğayı zehirleyenler!..?!
**
‘Köşe yazım..!’Görüntü ve Fotolarda gördüğünüz bu adeta zift gibi akan kirli Su, Cudi dağından çıkıp, Görümlü( Bespin) Sarayköy (Kunsera) Birlik Köyü ( Cemaye) Seletini ve Başverimli’ye ve oradanda yaklaşık 8 köyün içinden veya civarından akarak Hizil nehrine akmaktadır. On Binlerce hektar arazi ve bahçe, binlerce hayvan ve on binlerce köy sakini sözkonusu Görümlü deresinden su ihtiyaçlarını gidermektedir.
Aynı zamanda ortalama 40 kilometre alandan geçer…
**
Ve Görümlü Deresinin denetimsiz çalışan ocaklar tarafından kirletmeden önce pırıl pırl akardı ve biz ve o günlerin gençleri çocukları bilir, gider yüzerdik ve suyu bu denli kirleten Cudi dağında Ceytaş Termik Santraline Kömür taşıyan Kömür Ocaklarıdır iddiası ne derece doğru yada değil, suyun rengine bakıp siz karar verin derin..! Ancak Cudi Dağı yamaçlarında sadece Üç kardeş mevkisi ve Rutke Kurat mevkisinde çalışan kömür ocakları dışında ocak yok.! Ha bu arada bilinsinki, Vallahi, Billahi Tillahı o suyu o dereyi ben kirletmedim. Hatta Kurana bile el de basarım o doğa düşmanı ben değilim.(!)
**
Aynı zaman Cudi’de dağların sülieti başta olmak üzere, birde doğanın eko sistemini bozan bu kömür ocaklarının bu suyu kirletmesi iddiası nedeniyle insanlar, hayvanlar ve ağaçlar çok ciddi tehlike arz etmektedir..
**
Termik Santrallerin Doğamızı, İnsanımızı ve en önemlisi bir çok anlamda zehir saçması iddiasi yetmiyor, birde sizler bu pervasız, denetimsiz, kontrolsüz çalışan, Termik Santrale Kömür taşıyan Eko sistemi yerle bir eden bu Kömür Ocakları sahiplerini iddia edilen bu doğa tahribatına neden oldukları için kınıyorum ve yetkilileri de bu Doğanın Eko sistemine zarar veren Kömür Ocaklarını denetlemeye ve bu sorumsuz davranışlarına son vermeleri için hareket geçmelerine davet ediyorum…
**
Yazıktır, günahtır beyler, bu memleket, en az bizlerin olduğu kadar sizlerindir de, binlerce ekili arazı bağ bahçe yok olmakla beraber yine, bu Bölgede hiçbir hayvan bu dereden su içememekte, hatta bazı nesli tükenmekte olan bir çok çeşit kuşların ve diğer yaban hayvanların bu durum böyle sürdüğü sürece, bu doğa düşmanı Kömür Ocaklarının sorumsuzca davranışları ( ve Termik Santrallerin yaydığı radyasyonlardan dolayı) sonucu, bir daha bu bölgeye gelmeme tehlikesi var.
Ve onlar, başka kaynak suyu olmayan göçerlerimiz, bölgede sadece buradan su içmek zorunda kalan hayvanlarının da bu suyu içmeleri durumunda yaşam tehlikeleri kaçınılmazdır..:!
**
Ve Görümlü Kelehiya bölgesi, Silopi’nin tek seyrangahı, Silopililerin gidip piknik yaptığı tek yer.!
Bari onu da elimizden almayın ey para hırsı ile doğayı katledenler..!
**
Kısaca yapmayın beyler, Doğanın ekosistemi ile para kazanma hırsı ile bu şekilde sorumsuzca oynamayın…. !
**
100 yıl sonra torunlarınız size lanet okumasın derim…!
Başka Görümlü yok, yok başka Silopi yok….
Kısaca Termik Santraller dahil, bu tür Kömür Ocakları ve her türlü doğaya zarar veren anlayışlara hayır diyorum.
Bu resmen bir doğa katliamıdır…
Şiddetle kınıyorum, para kazanma hırsı ile adeta yarınlarımızı ipotek altına alan bu kapital zihniyeti…
Yetkililer lütfen susmayın ve sessiz kalmayın derim…!
**
Net olarak değerli yetkililere sesleniyoruz, durdurun bu Doğa katliamını, yazıktır günahtır.!
ve sizler, doğayı insanı bu derelerden su içen binlerce çeşit havyanın ve en önemlisi para kazanma hırsı ile yaptığınız, tahribat ve kıyım için en hafif tabiri ile ALLAHA HAVALESİNİZ…!
Emin olun bu şekilde kazandığınız para helal değildir.!
Nokta..
Sevgi Ve Barışla Kalınız…
Dündar Sansur

Bu Habere Yorum Yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ