28 Kasım 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Şırnak Rant Cumhuriyeti…(6)‘SİNEK, ARI VE ŞIRNAK…!’

????????????????????????????????????

Şırnak Rant Cumhuriyeti…(6)
‘SİNEK, ARI VE ŞIRNAK…!’
Bir gurup arıyla sineği bir şişeye koyuyorlar. Şişenin taban tarafını ışığa doğru, acık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştiriyorlar.
Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru üşüşüyorlar. Ama şişenin tabanı cam ve onların da yabancısı olduğu bir madde olduğundan çıkmayı başaramıyorlar. Bu arada sinekler, şişenin ağzına doluşuyorlar ve karanlıkta dışarı çıkıp kayboluyorlar. Ağzı acık olan şişeden karanlık tarafa doğru tek bir arı bile gelmiyor.
**
Camın önünde ışığa doğru çabalarına devam ediyorlar. İnsanın aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor. Ancak daha derinlemesine düşününce, karsımıza bir anıt gibi dikilen gerçek çok farklı oluyor. Çok basit gelen bu deney beni oldukça düşündürdü. Arıların ne kadar akıllı varlıklar olduğunu hepimiz biliyoruz.
**
Sinekler ise malum hayvanlar. Arılar ne kadar temizse adı üstünde, sinekler de o kadar iğrençtirler. Arılardan korkarız bizi sokarlar diye ama sineklerden midemiz bulanır.
Evet, ışığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır
kuskusuz.
Onlar, engellere rağmen ışıktan vazgeçmeyenlerdir.Ne tur engel olursa olsun önlerinde, çabalarını sürdürenlerdir. Ve bu uğurda da gerektiğinde ölebilenlerdir. Yürek, azim, sevgi, ilkeler, dürüstlüktür bunu yaptıran. Kendine
saygı, barışa olan inancı, sevginin kutsallığına olan erdemi ve yasadığı topluma saygıdır.
Sinekler, karanlıkta sıvışan kaçaklardır. Karanlığa yürüyenlerdir. Karanlık düşüncelerdir.
**
Şişenin ağzının karanlığa bakmasının onlarca hiç bir önemi yoktur.
Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak varlıklardır. SADECE Kendi yaşamları söz konusudur.
Nerede yemek varsa, nerede rahat yasayacaklarsa, yolsuzluk, rant sağlama, zayıfları ezme, onların sırtına basarak ahlaksızca yükselme, siyasetçilere yöneticilere takla atma, valilere, vekillere yağcılık yalakalık yapma, amuda kalkma, soytarılık yapma ortamı olan ihaleler payından pay kapma varsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya giderler. Ve onları yalaka takımını tüm Şırnak tanır ve bilir…
**
Onlar için karanlık olması önemli değildir açıkağızların. Pis ve basit çıkarları için babalarını bilir satarlar onlar ve 10’lar…
**
Oysa arı(lar) öyle değil. Arıyı kovalamak isterseniz savaşır. sonuna kadar değerleri için mücadele eder ve asla yılmaz engellere aldırmaz.(lar)
Amacı sadece ışığa ulaşmaktır. İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır. VE DEĞERLERİ İÇİN ÖLUR.
**
Ama sinekler kaçarlar. Sonra yılışık yılışık tekrar dönerler kovaladığınız yere.
Yemeklerinize, kollarınızın üstüne tünerler Pis ayaklarıyla ezerler yaşadığımız her yeri.
*
Ve pis bir yaratık olarak iğrenç tiksindirici olarak sonsuza kadar kalırlar, kalırlar kalırlar…
Arılar yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar.
Oysa sinekler her yere yumurtlar, her yerde ürerler. çöplüklerde, pis sularda, lağım çukurlarında tuvaletlerde vs vs Onlar için yumurtalarını bırakacakları yerin bile hiç önemi yoktur….
**
Eminim, yaşadığımız şehirlerde ‘Silopi Cizre vs’ Şırnak’ta adı sözde insan, bazı Stk, Bazı Siyasatçi (iyileri tenzih ederim)vs, olan ancak” sinek mantığıyla hareket edip, parazitçe iğrenç bir yaşamı sürdüren, “tabiri caiz ise rüşvetle, ihalelerle, yolsuzluklarla, valilere, vekillere, başkanlara, kaymakamlara şirin görünmek için her türlü soytarılığı, yalakalığı basit ve iğrenç kazanımlar adına yapan, halkın sırtından rant sağlamayla ve mide bulandıran iğrenç ayak oyunlarıyla, zayıfların sırtına basarak yükselmeye çabalayan ne çok (ruhları lağım çukurları gibi kokan sözüm ona insan) sinekler vardır.
**
Ama onlara rağmen bizler ışığa, insanca sevgiye, hümanizme, toplumsal barışa yürek veren, sosyal dayanışmaya kalpten inanan yolsuzluklarla mücadele eden, partisi, örgütü, cemaatı, tarikatı ideolojisi olmayan, bir anlayışla daha temiz bir toplum yaratma adına yola çıkan bir avuç insan bile kalsak özgür ve daha aydınlık bir “Şırnak için” halk ve geleceğe, hakkın ve halkın yanında olacağımız da bilinsin.
Başımızda gitse, tek başımıza da kalsak sinekler gibi yaşamayı asla kabul etmeyiz etmemeliyiz vesselam… !
Devlet ve kamuyu savunmaktır da aslında dert..!
Kısaca;
Her Türlü Ayak Oyunlarına Envai Çeşit Engellere Ragmen Işığa Yürüyenlere, Işığa Ulasmak İçin Cabalayanlara, İnsanca Değerler Yaratma Yaşatma Adına Mücadele Edenlere Işık Saçanlara Sevgiler Selamlar Olsun…….!
Adı ne olursa olsun her türlü Yol-suzluklara, halkın sırtından rant sağlayanlara lanet getirerek hayır diyoruz.,
**
Siz, Etap dışı konutları hal halka çıkarları için vermeyenler, siz çeşit çeşit bahanelerle, halkın kiralarını vermeyenler, siz araç sahiplerinden alınan bilmem ne derneği adına trilyonların hesabını veremeyenler, okulların camilerin arsalarına çökenler, siz sağlık ve eğitim’de “iddia odurki yolsuzluklarla haksızlıklarla” rezalet durumda iken sessiz sessiz kulak tıkayanlar, siz konut, yol, su, elektrik Dedaş zulmü, doğamızı zehirleyen termik santral, iş-kur alımlarındaki yandaşçılık zulmü, dağlarımızda sınırlı sayıdaki ağaçları da keserek, rant sağlayanlar, doğamızı nehirlerimizi zehirleyenler ve emek çalanlar, (işlerini doğru yapanlar hariç) siz, adınız erkimse göz yuman yada ortak olan, kul hakkı ile sonsuza kadar vicdan azabı yaşayacak olanlar,
halkın sırtına basarak yükselen, ‘hendekçiler de dahil, ‘ sinek anlayışına sahipler..!!
Tarih sizleri yazdı ve asla da unutmayacak…!
Sizleri kul hakkı yiyen cahiller, kan emen parazitler, ihanet edenler diye yazdı bile…!
Her şey daha yaşanılır bir yarın ve Şırnak ve Memleket-devlet ve Vatan Adına….!
Sevgi ve barışla..
haber portalları sitelerinin imtiyaz sahibi
Dündar Sansur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ