3 Ekim 2023

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

TERMİK SANTRALLERE HAYIR…

“UNUTMAMAK ADINA…!”
TERMİK SANTRALLERE HAYIR…
Son günlerde hızlanan kalp krizleri sonucu ölümlerin nedeni soruşturulmalı?Filitre ise bildiğiniz gibi takılmıyor? sanırım….
“Birileri Unutmuş olabilir Ama ben UNUTMADIM…!”Unutmayacağımda…!
**
“Termik Santrallere Ve Halkımı Zehirleyen Her Türlü Anlayışa Hayır…!”
Düşünsenize, enerji yatırımı babında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımlarının başında yer alan Ceytaş gibi 2 milyar dolardan fazla yatırımı ile daha büyük bir enerji yatırımı sanırım bulamasınız. Silopi’nin doğasını, toprağını, insanını havasını zehirle kirletmesi iddiasını bir yana bıraktım, aynı zamanda, Cudi dağının eko sistemine bir şekilde ne denli zarar verdiğini ise, taa uzaklardan bakanlar hemen anlarlar, görünen köy kılavuz ister mi?
Hade buda geçtim ya Türkiye’nin en pahalı elektriğini yediği zehire rağmen verenin yine Silopi ve bölge insanı veriyor desem.!?
**
Hade bunu da geçtim, ya gün be gün Silopi’de yaşlı, çocuk, kadın demeden, insanların zamansız ve ansız her çeşit hastalıktan ölümlerine, annelerimizin, kadınların gün be gün artan anlamsız düşük yapmalarına ne demeli? Son yıllarda artan kalp krizi sonucu ani ölümlere ne demeli?
Koah tarzı hastalıkların artışlarına ne demeli? Hade bunuda geçtim, ya bu güne kadar bu konu ( termik santrallerin neden olduğu hava kirliliği) ile ilgili neden hiçbir sağlıklı ve tıppi araştırmanın olmamasına ne demeli?
Bu durum batıda bir yerde olsa acaba durum böylemi olacaktı dersiniz?
**
Yada Ceytaş’ın neden olduğu iddia edilen her anlamda kirlilğe ne demeli ?
Ben bir şey demiyorum. Manzara mikemmel. Görüyorsunuz. Kesin konuşmuyorum. Yok şöyledir yok böyledir demiyorum. Konuşmaya gerek yok.! Kısaca her şey ortada değerli dostlarım…!
**
Her şey ortada da ama olan neden sadece benim halkıma oluyor, parayı kazanan başkası ölen, hastalanan, doğası evi bahçesi tarlası zehirle olan neden sadece benim insanım?! Neden acep?!
***
Sizler, bu tür Dedaş’varı zulümlere, zehir saçtığı iddia edilen CEYTAŞVARİ termik santrallere, ve bu şehirlerde dönen enva-i çeşit entikalara, döndüğü iddia edilen yolsuzluklara, Habur’da gariban Karıncalara yaşatılan aceta işkencelere, ve halkına haksızlık yapanlara, halka kömür diye taş dağıtan insafsız vicdansız adeta Şırnak’ın kanını emen bazı kömür şirketlerine, birgüne birgün, sizler, onların uğradığı her türlü siyasi yada bürokratik haksızlıklara ve çeklerini bile ödemeyemedikleri zamanlarda, bir basın açıklaması yaptınızmı? yada siz halkım bu arkadaşların Dedaş yada termik santrallerle ilgili yasalar çerçevesinde bir basın açıklaması yaptıklarını duydunuz mu?
Tabiî ki hayır.!
Lafı uzatmadan şunu net olarak ifade edeyim ki, bu halk bunu asla hak etmiyor beyler.!
Hem Dedaşın yaptığı hem Ceytaşvarı şirketlerin bu halka yaptığı haksızlıktır,
**
Gerek TUİK, ( Türkiye istatistik Kurumu)gerekse il ve ilçe sağlık kuruluşlarından (Bilhassa Şırnak ve Silopi’de) son yıllarda yaşanan kalp krizi, Koah, ani ölümler, doğum-düşük oranları, CNN’Türk’ün yaptığı haberde olduğu gibi, Şırnak’ın Türkiye’nin en çok kanser- tümör ölümlerinde (nüfus baz alınarak)1. Sırada (mı) olmasının nedenleri termik santrallerden mi (CEYTAŞ)kaynaklı?
Yoksa termik santrallerden kaynaklı değimli?
Yada neden kaynaklı?
Veya ani ölümlerin nedeni nedir?
Kısaca bu aralar Silopi’deki garip özelikle kalp krizi ölümlerin bir an önce araştırılması ve gerek bitki örtüsü, gerek hava, gerek su, gerek insanlar üzerine ölçüm raporları (bir aön önce) yapılmalı?!
Ve sonucunda halkala paylaşılması gerekmez mi?
Net olarak Ceytaş Silopi’yi doğasını ve insanını zehirliyor mu? Zehirlemiyormu?
Bilmek istiyoruz?
*
Birileri taa batıdan gelip benim doğamı zehirleyecek iddiasının yanında, Silopiye, insanına,Doğası, sanat, edebiyat, kültür , Sportif-sosyal hiçbir katkısı olmayacak, en az 5000 bin öğrenciye bursta veremeyecek ve bu halkın sırtından trilyon dolar kazanacak, ama bu halk Türkiye’nin en pahalı elektrik parasını verecek?
ADALETMİ BU? SORARIM VS…!
Sağlıkla KALINIZ…
Dündar Sansur…

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ