25 Eylül 2022

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

ORTADOĞU’NUN ZENCİLERİ KÜRTLER…

“LANET OLSUN KÜRT İŞÇİLERE YAPILAN IRKÇI VE FAŞİST ANLAYIŞLARA..!” ZULMÜNÜZ DE BOĞULUN.!
Batsın bir türlü bitmeyen bu Kürt fobiniz, savunmasız insanlara bu faşizan saldırılarınız…! Zulmünüzde Boğulun Faşist-Irkçı Anlayışınızla..!
Kürtler Ortadoğu’nun Yetimleridir derdi Bilge insan Ali Şeriat’i ve yine Kürtler Mezopotamya’nın Zencileridir diyordu başka bir şair, son sözü “Hangi Kente Sığınsam Çarçıradır(mahabat)
Bütün meydanlar..!” Asılır boynuma uryan ip, bütün meydanlar ve bakışlar potansiyel bir ölüm çığlığıdır o tarihten beri diyor du şair…!
*
12 Mayıs Konya Meram,19 Temmuz Afyon, 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara ili Altındağ, 21 Temmuz Konya Meram Çarıklıköy. Kürt işçilere yapılan Irkçı Faşist saldırılar sonucu 1 Kürt yaşamını yitirdi. 6 ağır yaralı onlarca kadın, yaşlı, çoluk çocuk demeden savunmasız Kürt hastanelik edildi.
*
Yapılan ırkçı saldırılara Baroların basına yaptığı kınama açıklaması.;”Afyon, Konya ve Ankara’da son 3 günde Kürtlere yönelik gerçekleşen saldırılarda 1 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 13 kişi yaralandı.“Basına ve sosyal medyaya yansıyan haber içeriklerinde; 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya ili Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik saldırının gerçekleştiği, 19 Temmuz 2021 tarihinde Diyarbakır ve Mardin’den Afyon’a mevsimlik tarım işçisi olarak giden işçiler Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradıkları, 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara ili Altındağ ilçesinde Kürt aileye yönelik silahlı saldırıda, 2’si ağır 4 kişinin yaralandığı, 21 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleştiği ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği tarafımızca öğrenilmiştir.Fiziksel şiddet ve hakaret içerikli saldırılarda; nefret suçu kapsamında insan öldürme, insan öldürmeye teşebbüs etme, kasten insan yaralama, hakaret, tehdit, mala zarar verme vb. suçlardan soruşturmalar yürütülmektedir. Basın organlarında yer alan haber içeriklerinde, Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek bahse konu saldırıların gerçekleştiği görülmektedir. ‘Yaşanan bu saldırılar münferit ve adli olaylar olarak görülmemelidir’Son süreçte Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı nedeniyle sıklıkla bu ve benzeri linç girişimine, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalındığı görülmektedir.Yaşanan bu saldırılar münferit ve adli olaylar olarak görülmemelidir. Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar, Kürt kimliğine ve diline yönelik saldırılar, saldırılar karşında kolluk güçlerinin güvenlik önlemleri hususunda zafiyet göstermesi ve etkin yargısal faaliyette bulunulmaması bu sonuçların ortaya çıkmasının başlıca nedenleri arasında görülebilir. Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, bu yönlü ırkçı saldırıların oluşumunda etki etmektedir. Son yıllarda siyasi erklerin kullandığı ayrımcı dil, toplumda telafisi olmayan olaylara zemin sunmaktadır.Yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu ırkçı saldırıları kınıyor, Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini talep ediyoruz.”
**
LANET OLSUN HER TÜRLÜ IRKÇI VE FAŞİST ANLAYIŞLARA..!
Yine ve yine Zalimler İçin Yaşasın Cehennem..
Kürt işçilere ve Kürtlere Kürtçe konuştukları için yapılan Saldırı bir ırkçı saldırıdır . Şiddetle Kınıyorum
Dündar Sansur…

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ