29 Eylül 2022

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Kılıçdaroğlu Roboski’de: Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2011’de Roboski’de katledilen 34 kişinin yakınlarını ziyaret etmek için Şırnak’a gitti. Kılıçdaroğlu, “Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dinmesi, olayın aydınlatılması lazım. Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim” dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Ağustos sabah saatlerinde Şırnak Roboski’ye gitti. Kılıçdaroğlu, 28 Aralık 2011’de Roboski’de savaş uçaklarıyla katledilen 34 kişinin yakınlarıyla görüştü.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’na; eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 15 ay süren çalışmalarında görev yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de eşlik etti.

 

Kılıçdaroğlu’nu Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nda Erdoğan Toprak ile birlikte CHP Urfa İl Başkanı Cihangir Bilin, CHP Hakkâri İl Başkanı Nazım Demir, CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçarslan karşıladı.

 

Kemal ve Selvi Kılıçdaroğlu Roboski’de

Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Roboski’ye gitti. Kılıçdaroğlu konuya ilişkin son yaptığı açıklamada, Bütün annelerin ellerinden öpüyorum; evlatların geri gelmesi mümkün değil ama onlarla helalleşmemiz lazım” demişti.

 

Kılıçdaroğlu, Roboski’de yaşamını yitirenlerin ailelerinin ziyaretinin ardından açıklama yaptı.

Kılıcdaroğlu’nun açıklaması söyle:

 

“28 Aralık 2011 tarihinde burada çok acı bir olay yaşanmıştı. 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18’i 18 yaşından küçüktü. Acı hala dinmiş değil. Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dinmesi, olayın aydınlatılması lazım. Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Ölenler geri gelmeyecek ben bunun farkındayım ama bir şekliyle annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Anneler evlat acısıyla hala yaşıyorlar ve Adalet istiyorlar bizden. Adaleti sağlamak bizim görevimizdir. Adaleti sağlarsanız toplumda huzuru, kucaklaşmayı, barışı sağlamış olursunuz. Aksi halde annelerin yüreğinde ateş sönmedi sönmeyecek”

(Yeni Yaşam)

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ