23 Mayıs 2022

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

HAKKARİ’YE HAYRAN KALDILAR…

HAKKARİ’YE HAYRAN KALDILAR…
Eşi ve çocuklarıyla #Almanya’dan karavanla yola çıkıp Türkiye’ye giden Humboldt Üniversitesi Coğrafya bölümü öğretim görevlisi Jan Knorn, #Hakkari’ye hayran kaldı
Karavanı ile Türkiye ve Kürt illerini dolaşan Alman öğretim görevlisi Jan Knorn ve ailesinin son durağı Hakkari oldu. Jan Knorn, “Buraya kadar yapmış olduğum hiçbir seyahatimde burası kadar dokunulmamış vahşi bir doğa görmedim” dedi.
 
Hakkari’yi Alpler’in keşfedilmemiş 200 yıl önceki haline benzeten Humboldt Üniversitesi Coğrafya bölümü öğretim görevlisi Jan Knorn, insanları bölgeyi keşfetmeye çağırdı.
 
DHA’nın haberine göre eşi Magdalena Knorn, çocukları Leo ve Antonia ile Almanya’dan karavanla yola çıkıp 8 ay önce Türkiye’ye giden Humboldt Üniversitesi Coğrafya bölümü öğretim görevlisi Jan Knorn, Hakkari’ye hayran kaldı.
 
İzmir ve Malatya’dan gelen iki dağ tutkununun da eşlik ettiği Alman çift ve çocukları, rehber Hacı Tansu öncülüğünde yeşilin tüm tonları, rengarenk açan çiçekler ve kar kütlelerinin bir arada görüldüğü 3 bin 300 rakımlı Berçelan Yayla’sını gezdi.
 
Jan Knorn ve ailesi karavanla geziyor.
Kent merkezine 18 kilometre uzakta bulunan Koçanis (Konak) köyündeki Süryanilere ait Koçanis Kilisesi’ni ziyaret eden turistler, piknik yapıp eğlendi. Kar üstünde vakit geçiren turistler bir hafta boyunca Hakkari’de kalacak.
 
Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nde 15 yıldır öğretim görevlisi olduğunu belirten Jan Knorn, İzmirli tercüman Yakut Öztürk aracılığı ile duygularını anlattı.
 
“Hakkari Alpler’in keşfedilmemiş 200 yıl önceki hali”
 
Knorn, batıdan doğuya birçok yeri gezdiğini belirterek, “Edirne’den başladık, Çanakkale, İzmir, Antalya, Alanya, Mersin, Anamur, Antakya, Pamukkale, Bergama, Konya, Kapadokya, Van Gölü ve şimdi de buradayız. Hakkari’yi görmekten büyük bir mutluluk duyduk. Büyük bir sürpriz oldu, bu kadar güzel olacağını beklemiyorduk. Hakkari Alpler’in keşfedilmemiş 200 yıl önceki halidir. Devlet burayı koruma altına almalı bence. O kadar güzel ki; bir coğrafyacı olarak söyleyebilirim ki bütün insanlar gelmeli ve görmeli burayı. Buraya kadar yapmış olduğum hiçbir seyahatimde burası kadar dokunulmamış vahşi bir doğa görmedim” dedi.

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ