22 Haziran 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

‘FAKİR İNSAN İNTİHAR EDER Mİ?’

AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Gültak: Fakir olan intihar eder mi?
6 çocuklu bir inşaat işçisinin intiharının tartışma konusu olması üzerine Mersin’in AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “İntiharlar psikolojiktir, fakir olan intihar eder mi? O zaman memleketin yarısının intihar etmesi gerekir” dedi. Mustafa Gültak’ın skandal tutumu tepki çekti.
 
Mersin’de AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ekonomik kaynaklı intiharları kabul etmeyerek, vatandaşlra psikoloğa gitme tavsiyesi verdi. Ekonomik nedenli intiharın olmayacağını savunan Gültak, “O zaman memleketin yarısı intihar etsin” diyerek halkın durumunu da gözler önüne serdi.
 
Gazeteci Ayşenur Önal’ın haberine göre, Akdeniz Belediyesi Haziran ayı 1. Birleşimi yapıldı. Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Güneş Mahallesi’nde yaşayan 6 çocuk babası Abdullah Ertem’in yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etmesi Akdeniz Belediye Meclisi’ni gerdi.
 
 
CHP’Lİ ERTAŞ BABANIN İNTİHARINI MECLİS’E TAŞIDI
 
Abdullah Ertem’in intiharı CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş tarafından gündeme getirildi. Ertaş, “Sabah bu haberi aldım gerçekten de yüreğim burkuldu. Ülkemiz gerçekten de çok derin ekonomik sorunlarla boğuşmakta. Bunun üzerine pandemi koşulları da ertelenince gerçekten de çok zor günler geçiriyoruz. Bugün haberlere düşen bir konu var; Şevket Sümer Mahallesinde 158. Sokakta ikamet eden Abdullah Ertem adında 5 kız ve bir erkek çocuğu olan inşaat işçisi kardeşimiz, girdiği ekonomik bunalımdan dolayı intihar etti. Bu çok üzücü bir haber. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Belediyemiz imkanları dahilinde ailesi ve çocuklarına ne yapabiliyorsak en fazlasıyla yapmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
‘BU İNTİHARLARIN NEDENİ NEDİR?’
 
HDP’li meclis üyesi Nuriye Arslan da, “Bu intiharların nedeni nedir? Buna kim çözüm getirir? Bu ülkede siyaset yapanlardır. Arkadaşımız bu noktaya değindi. İsrafın haram olduğunu hepimiz biliyoruz, bu noktada hepimiz sorumluyuz” dedi.
 
‘FAKİR İNSAN İNTİHAR EDER Mİ?’
 
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise ekonomik nedenli intihar olmayacağını iddia edip, “O zaman memleketin yarısı intihar etsin” diyerek vatandaşın ekonomik durumunu da gözler önüne serdi.
 
Vatandaşlara psikiyatriste gitme önerisinde bulunan Gültak’ın skandal sözleri şöyle:
 
“Türkiye’de ilk kez intihar olmuyor. İntihar dediğiniz şey, sonuç itibariyle kesinlikle ekonomiyle alakalı intihar olmaz. Gidin psikiyatrist, psikologlarla konuşun. En fakir, zavallı insan intihar eder mi? O zaman memleketin yarısının, dünyanın hepsinin intihar etmesi gerekir. Fakirlik, borçlu olmak intiharın sebebi midir? Gidin psikiyatristler ile görüşün böyle bir sebep duymadım ben. Hindistan’ın yüzde 80’i fakir, Pakistan, Afganistan, Afrika’ya gidin hepsi fakir. İntihar oldu, ekonomi kötü, AK Parti kötü. Buna da saygı duyuyorum. Sen öyle siyaset yapacaksın ben de sana cevap veririm. ‘Ekonomiden dolayı intihar etti’ deniliyor, İsveç, Norveç, Danimarka dünyada en çok intihar eden ülkeler. Neden intihar ediyorlar, parasızlıktan mı? İntiharın sonucu para değil, kişinin psikolojik sorunları, bunu ekonomiye dayandırmayın. Ortada travmatik bir durum var. Burada polemiklere girmeyin, savcılık orada.”kaynak ulusal basın

Bu Habere Yorum Yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ