14 Temmuz 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

ABD’de silahlı saldırı, 22 ölü çok sayıda yaralı

ABD’de silahlı saldırı, 22 Ölü Çok sayıda yaralı

ABD’nin Maine eyaletinde yaşanan silahlı saldırıda, en az 22 kişinin öldüğü onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Maine polisi, Leviston kentinde kimliği belirlenemeyen zanlının, 3 ayrı bölgede insanların üzerine ateş açması sonucu 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 60’a yakın kişin de yaralandığını belirtti.

Auburn Belediye Başkanı Jason Levesque, yaptığı açıklamada, olay nedeniyle okulların tatil edildiğini, yetkililerin Lewiston’daki silahlı saldırının şüphelisini aradığını ifade etti.

Ayrıca, Androscoggin İlçesi Şerif Ofisi, şüphelinin, elindeki tüfekle ateş eder pozisyonda görüntülendiği iki fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, kimliğinin tespit edilmesi ve yakalanması için çevre sakinlerini yardıma çağırdı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında kahverengi mont ve siyah pantolonlu zanlının, elinde uzun namlulu bir silahla insanları hedef aldığı görüldü.

Üzerindeki kıyafetlerden saldırı için hazırlandığı düşünülen zanlının, yüzüne maske takmadığı ve kimliğini saklama kaygısı gütmediğine dikkat çekildi.

Maine Kamu Güvenliği Dairesi’nin bir sözcüsü de, kent sakinlerinden kapılarını kilitlemeleri ve evlerinde kalmalarını istedi.

Maine Valisi Janet Mills de, olayla ilgili bilgilendirildiğini ve kamu güvenliği yetkilileriyle yakın temas halinde olduğunu açıkladı.

Maine’den bağımsız senatör Angus King de, “Lewiston kenti ve aileleri, dostları ve komşuları için kaygılanan herkes için derin üzüntü duyduğunu” ve gelişmeleri takip ettiğini söyledi.

Bu arada Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın da son gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini ve bundan sonra da anlık bilgilendirilmeye devam edileceğini kaydetti.

Associated Pres, Robert Card adlı adamın Maine’deki ABD Ordusu Yedek eğitim tesisinde ateşli silah eğitmeni olarak eğitildiğini söylüyor. Belgede, Card’ın 2023 yazında iki hafta boyunca bir akıl sağlığı merkezinde tutulduğu belirtiliyor. Tedavisi veya durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.