29 Mayıs 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Şırnak’taki 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatı durdu mu?

Şırnak’taki 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatı durdu mu?

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Şırnak 500 Yataklı Devlet Hastanesinin inşaatının durduğu iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, yapımına yaklaşık bir yıl önce başlanan ve 550 günde inşaatının bitirileceği taahhüdü verilen Şırnak 500 Yataklı Devlet Hastanesinin inşaatına dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Yapımına 19 Eylül 2022 tarihinde başlanan ve 550 gün sonra tamamlanacağı belirtilen Şırnak 500 Yataklı Devlet Hastanesinin inşaatının durduğu haberlerini gündeme getiren İrmez, “Hastanenin inşaat alanında yaptığım incelemeler ve görüştüğüm sorumlu kişilerin açıklamaları da söz konusu iddiaları doğrular niteliktedir.  Yüklenici firmanın hastaneyi teslim süresi 22 Mart 2024’te dolacak olmasına rağmen yani bitime 6 buçuk ay kala halen kaba inşaatın bitmemiş olması söz konusu hastanenin faaliyete girme tarihinin önemli bir süre daha uzayacağını bize göstermektedir. Yüklenici firmanın ve inşaata yardımcı olan diğer alt yüklenicilerin iş bıraktığına dair ciddi iddialarda söz konusudur. Bitimine az bir süre kala hastane inşaatının kendi takviminden geri bir noktada olması bundan sonraki çalışmaların sağlıklı yürümeyeceğine, denetim, muayene ve kabul işlemlerinin mevzuata aykırılık barındırabileceğine dair şüpheler uyandırmaktadır. Şırnaklı yurttaşların sağlığa erişim hakkı mevcut hastanelerin fiziksel kapasitelerinin yetersizliğinden, sağlık personeli ve ekipman eksikliğinden dolayı ihlal edilmektedir. Hem söz konusu hastanenin hem de diğer ilçelerde bulunan sağlık kuruluşlarının bir an önce hizmet verebilir konuma gelmesi önemini korumaktadır.” dedi.

İrmez, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

  • Şırnak’taki 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatının durduğuna yönelik iddialar doğru mudur?
  • Hastane ile ilgili denetimler ne sıklıkla yapılmaktadır?
  • Yüklenici firmanın taahhüt ettiği bitim tarihinde hastane inşaatının bitmemiş olması ihtimaline yönelik ne tür önleyici çalışmalar yapılmıştır? Evrensel  (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.