24 Haziran 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Şırnak Milletvekili’ne Yurtdışı Yasağı!

Şırnak Milletvekili ‘ne Yurtdışı Yasağı!

DEM Parti Şırnak Milletvekili ve aynı zamanda partinin sözcüsü Ayşegül Doğan, yurtdışı yasağı kararı olduğu gerekçesi ile bugün Paris’te düzenlenecek olan programa katılamadı.

Paris’e gitmek isteyen DEM Parti Sözcüsü ve Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan’ın ‘yurtdışı yasağı’ kararı olduğu belirtilerek uçuşu engellendi.

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) toplantısı için Paris’e gitmek isteyen DEM Parti Sözcüsü ve Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan’ın yurtdışına çıkması engellendi.

Ayşegül Doğan, AKPM’nin 3 Haziran’da Paris’te düzenleyeceği toplantıya katılmak üzere dün İstanbul Havalimanı’na gitti. 19:45’teki uçağına binmek üzere 18:00’de havalimanına ulaşan ve tüm işlemlerini tamamlayan Doğan’a, uçağın kalkmasına 10 dakika kala yurtdışına çıkamayacağına dair mahkeme kararı gösterildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Doğan’ın yargılandığı davada alınan yurtdışına çıkış yasağı kararı aralık 2023’te ‘yasama dokunulmazlığı’ gerekçesiyle kaldırılmıştı. Yasak kaldırılmış olmasına rağmen Doğan’ın yurtdışına çıkışına izin verilmedi.

Uçuşuna 10 dakika kala tahdit gerekçe gösterilerek uçağa binmesinin engellendiğini belirten Doğan, “Yarın Paris’te yapılacak olan toplantıya Meclis’in bir üyesi, bir milletvekili olarak katılamama nedenimi TBMM Başkanı izah etmelidir” dedi.

Doğan, 3-4 Haziran tarihlerinde AKPM üyesi olarak, Paris’te gerçekleştirilecek olan Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu toplantısına katılacaktı. İlgili oturuma AK Parti Milletvekilleri Sevan Sıvacıoğlu ve Mustafa Canbey, CHP Milletvekili Gökçe Gökçen ve SAADET milletvekili Kani Torun ile birlikte katılacaktı.

Doğan hakkında, gazeteci olarak takip ettiği Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri gerekçe gösterilerek dava açılmış, Doğan’ın milletvekili seçilmesiyle yargılama durmuş; hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı da kaldırılmıştı.

 

Kaynak:Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.