29 Mayıs 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Dünyaca Ünlü Aktör, Leonardo DiCaprio, Cizre’yi paylaştı

Dünyaca Ünlü Aktör, Leonardo DiCaprio, Cizre’yi paylaştı
Dünyada en zor bulunan 10 balıktan biri olan leopar sazanı geçtiğimiz hafta Cizre’de bulunmuştu. Leopar Sazanını Leonardo DiCaprio ‘da paylaştı.Ve korunmasına dikkat çekti.
Dünyaca ünlü, Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio, geçtiğimiz hafta Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan, dünyanın en çok aranan 10 balık türü arasındaki leopar sazanıyla ilgili paylaşımda bulundu.
Dicaprio, Instagram paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Yeniden keşfedildi: Türkiye’deki bir grup balık bilimcisi, benekli bir balık olan Leopar Sazanı’nı Dicle Nehri’nin Türkiye kısmında buldu. Bu yeniden keşif, tatlı su balıklarının neslinin tükenme tehlikesi altında olduğu, küresel tatlı su balıklarının küresel olarak azaldığı bir zamanda umut veriyor. Bu, rewild ve Shoal’ın en çok aranan kayıp balık listesinde olup yeniden keşfedilen ikinci tür. İlki, Batman Çopra Balığı, 2021 yılının sonunda Türkiye’nin güneydoğusunda aynı gözüpek ekip tarafından bulunmuştu.

Leopar Sazanı, bir zamanlar Türkiye’nin doğusundan, Suriye’nin doğusu, İran ve Irak’a kadar Dicle-Fırat nehir sisteminde bol bulunurdu. Ancak son 30 yıl içinde balıkçılık, kirlilik, habitatın yok edilmesi ve baraj inşaatı bu türün neslini tükenmenin eşiğine getirdi.
Ne olmuştu?

Merkezi Londra’da bulunan Shoal adlı doğa koruma örgütü tarafından dünya genelinde 300 balığın koruma altına alınmasına yönelik çalışma geçtiğimiz yıllarda yapıldı. 300 tür içinden nesli tükenmek üzere bulunan 10 balık türü belirlendi. Söz konusu 10 türden ikisi Dicle Fırat Havzası’nda yer alıyordu. Dicle ve Fırat Nehri’nde binlerce yıldır özgürce dolaşan Batman bantlı çöpçü balığı ile leopar sazanı, barajlar ile yok edilen iki nehirde belirli alanlarda sıkışıp kaldı. Fakat balıkların akıbetine ilişkin herhangi bir bilgi yoktu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral’ın ısrarlı takibi sonucu ‘Batman bantlı çöpçü balığı’ 47 yıl aradan sonra 2021 yılında Batman Çayı’nın üst kolları ile Sarım Çayı’nda bulunmuştu.

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo Dicaprio’nun haberi paylaşması ile keşif dünya gündemine girmişti. Akademisyenlerin ısrarlı çabası leopar sazanının aranması ile devam ermişti. Israrlı çaba sonuç vermiş ve leopar sazanı Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Dicle Nehrinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.