14 Temmuz 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Cumartesi Anneleri’nin kırmızı karanfili Meclis kürsüsünde

Cumartesi Anneleri’nin kırmızı karanfili Meclis kürsüsünde

HEDEP Milletvekili Ayşegül Doğan, engellenen Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda verdiği mücadeleye dikkat çekmek amacıyla kırmızı karanfili Meclis kürsüsüne bıraktı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, gözaltında kaybedilen ve faillerin cezalandırılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda eylem yapmak istedikleri engellenip her hafta gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanlarının durumuna Meclis Genel Kurulu dikkat çekerek, tepki gösterdi.

Eylemin 1995’ten beri sürdüğünü ve barışçıl olduğunu, bunun yanı sıra Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararlarına rağmen her hafta engellendiğini anımsatan Doğan, bunun keyfi bir biçimde yapıldığını ifade etti.

CUMARTESİ ANNELERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Doğan, “Bu meydanda oturan annelerin, babaların, kardeşlerin, eşlerin sayıları azalıyor. Niye azalıyor biliyor musunuz? Onu da hatırlatayım size çünkü artık yürekleri iflas edene kadar o meydanda oturdular. Bakın, bir örnek vereceğim, bu, yüreği iflas eden babalardan birinin hikâyesini paylaşacağım sizinle: 14 yaşındayken oğlu gözaltında kaybedilen Seyhan Doğan’ın babası Ramazan Doğan. Ramazan Doğan, 2010 yılı Ağustos ayına kadar gerçekten kalp krizi geçirdiği yani yüreği iflas edene kadar iki yüz seksen üç hafta her cumartesi o meydanda oturdu. O meydana eşi Asiye Hanım’la beraber gidiyorlardı, Asiye Hanım da evladının izinin peşindeydi, adını dilinden düşürmedi; ana inadıyla, vefat edene kadar da oradan ayrılmadı” bilgisini paylaştı.

BERFO ANA’YA VERİLEN SÖZ

Ramazan Doğan’ın yaşamını yitirmeden önce dönemin Başbakanı şu anki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Bizim bilgimiz dışında, nüfus kütüğümüze Seyhan’ın öldüğünü yazmışlar” şeklinde seslendiğini hatırlatan Doğan, “ ‘Başbakan bizi suçlayacağına bu kaydı düşenleri araştırsın. Benim oğlum daha çocuktu, onu benim kucağımdan alıp götürdüler. Başbakan ne yaptığımı bilmiyorsa söyleyeyim: Ben oğlumun kemiklerini arıyorum’ dedi. Bu aile kemiklerle birlikte anne, baba aynı yere defnedildi. Yine, bu Mecliste Başbakanken -şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan- bakın, bu Meclisten bir görüntü: Berfo ana, hepimiz biliyoruz, Dolmabahçe’de kendisine çokça söz verildi Cemil Kırbayır’la ilgili, oğluyla ilgili. Berfo ana yıllarca evinin adresini değiştirmedi, tadilat yapmadı, yenilemedi olur ya bir gün Cemil’im gelirse diye beklediği için, yolu şaşırmasın, buluversin, kolay olsun, hatırlasın. Şimdi, Mikail Kırbayır sürdürüyor bu Berfo ananın hakikat ve adalet arayışını ama o meydanda her hafta sonu gözaltına alınıyor bu insanlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.