29 Mayıs 2024

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Afgan kadın hakları aktivistinden dünya liderlerine: Hepiniz iğrençsiniz!

Afganistan’da katı şeriatı benimseyen Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından kadınlar endişeli. Afgan kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba dünya liderlerine tepki gösterdi.

Afgan kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba, Afganistan’da yaşanan son gelişmelerden dolayı dünya liderlerine tepki gösterdi: “Kendinizden utanın! Tüm dünya, Afganistan’a, dünyanın bu bölgesine son 20 yıldır yaptıklarınız için kendinizden utanın.”

“DÜNYANIN ERK SAHİBİ ERKEKLERİ HEPİNİZ İĞRENÇSİNİZ”

TRT World’e konuşan aktivist Mahbouba, kadınları yok sayan Taliban zihniyetinin ilerleyişi karşısında dünya liderlerinin işlerine geldiği gibi davrandığını belirterek, şunları kaydetti: “Size seslendik, yardım istedik, talepler ilettik, her şeyi yaptık ve umurunuzda olmadı. Taleplerimizin içinden sadece işlerine geldiği gibi kararlar veren dünyanın erk sahibi erkekleri, bizim çok büyük emek verdiğimiz bir şeyi yerle bir ettiler. Hepiniz iğrençsiniz.“

 

Mahbouba şöyle devam etti: “Tüm dünya liderleri ve tüm dünya, 20 yıldır Afganistan’a yaptıklarınız için utanın. Sizden hiç umudum yok, bu nedenle size seslenmek bile istemiyorum. Çünkü konuşma zamanı bitti. Bugün Afganistan’da olanlar bu ülkeyi 200 yıl daha geri götürecek. Bunu nasıl aşacağız? Ben bunun düzeldiğini göremeyeceğim, öleceğim. Benden sonraki jenerasyon bile ülkemi olması gerektiği gibi göremeyecek. Gençler gidecekler, göç edecekler. Ne bekliyorsunuz onlardan? Bir daha kalmalarını ve yine savaşmalarını yine yenilmelerini mi? Aptalca bir kararın sonucu olan bir savaş için bir jenerasyon daha feda edeceğiz. Hepimiz yok olana kadar mı? Olan bu mu? Anlamıyorum, üzgünüm anlamıyorum. Bana dünyaya bunu söyleme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.”

‘KADINLARIN GELECEĞİ KARANLIK GÖRÜNÜYOR’

Kadın hakları aktivisti, eski milletvekili ve Taliban ile barış müzakerelerinde Afganistan hükümetinin heyetinde görev yapmış olan Fawzia Koofi, kadınların ‘ihanete uğramış’ hissettiklerini söyledi. “Afganistan’daki kadınlar, ülkenin en fazla risk altında bulunan nüfusu” diyen Koofi, Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği kentlerde serbest bırakılan ‘suçluların’ da tehdit unsuru olduğunu belirtti. Koofi, “Afganistan’daki kadınların geleceği karanlık görünüyor” ifadelerini kullandı.

MALALA: KADINLAR VE AZINLIKLAR İÇİN ENDİŞELİYİM

Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Malala Yusufzay, Kabil’in Taliban kontrolüne geçmesinden saatler sonra yaptığı Twitter paylaşımında kadınlar, azınlıklar ve insan hakları savunucuları için endişe duyduğunu dile getirdi. 2012 yılında 15 yaşındayken Taliban tarafından vurulan Yusufzay, “Küresel, bölgesel ve yerel güçler derhal ateşkes çağrısı yapmalı, acil insani yardım sağlamalı, mültecileri ve sivilleri korumalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Newsphere by AF themes.