7 Mart 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

“VALLAHİ BU SEKİLDE KAZANDIGINIZ PARA HARAMDIR..!”

“VALLAHİ BU SEKİLDE KAZANDIGINIZ PARA HARAMDIR..!”
Yetkililer, Ses verin bu Haklı Feryada, Doğa Katliamına..!
‘Köşe yazım..!’Foto-Görüntüde gördüğünüz Su, Cudi dağı eteklerinden çıkıp, Nerdüş Deresine ve oradanda yaklaşık 13 köyün içinden veya civarından akarak Silopiye bağlı Babındak, Pınarönü köyleri- “ayvandan” geçerek Dicle ve Hizil nehrine akmaktadır. Binlerce hektar arazi ve bahçe, binlerce hayvan ve yüzlerce köy sakini sözkonusu Nerdüş deresinden su ihtiyaçlarını gidermektedir.
Aynı zamanda yaklaşık 30 klmtre alandan geçer…
**
ve bu Dere bir zamanlar derken 2 yıl öncesine kadar pırıl pırl akardı ve biz ve o günlerin gençleri çocukları bilir, gider yüzerdik ve suyu bu denli kirleten Cudi dağında Ceytaş Termik Santraline Kömür taşıyan Kömür Ocaklarıdır iddiası ne derece doğru yada değil, suyun rengine bakıp siz karar verin derin..!
**
Aynı zaman Cudi’de dağların sülieti başta olmak üzere, birde doğanın eko sistemini bozan bu kömür ocaklarının bu suyu kirletmesi iddiası nedeniyle insanlar, hayvanlar ve ağaçlar çok ciddi tehlike arz etmektedir..
**
Termik Santrallerin Doğamızı, İnsanımızı ve en önemlisi bir çok anlamda zehir saçması iddiasi yetmiyor, birde sizler bu pervasız, denetimsiz, kontrolsüz çalışan, para kazanma hırsı ile Termik Santrale Kömür taşıyan Eko sistemi yerle bir eden bu Kömür Ocakları sahiplerini iddia edilen bu doğa tahribatına neden oldukları için kınıyorum ve yetkilileri de bu Doğanın Eko sistemine zarar veren Kömür Ocaklarını denetlemeye ve bu sorumsuz davranışlarına son vermeleri için hareket geçmelerine davet ediyorum…
**
Yazıktır, günahtır beyler, bu memleket, en az bizlerin odluğu kadar sizlerindir de, binlerce ekili arazı yok olmakla beraber yine, bu Bölgede hiçbir hayvan bu dereden su içememekte, hatta bazı nesli tükenmekte olan bir çok çeşit kuşların ve diğer yaban hayvanların bu durum böyle sürdüğü sürece, bu doğa düşmanı Kömür Ocaklarının sorumsuzca davranışları ( ve Termik Santrallerin yaydığı radyasyonlardan dolayı) sonucu, bir daha bu bölgeye gelmeme tehlikesi var.
Ve onlar, başka kaynak suyu olmayan Köçerlerimiz, bölgede sadece buradan su içmek zorunda kalan hayvanlarının da bu suyu içmeleri durumunda yaşam tehlikeleri kaçınılmazdır..:!
Kısaca yapmayın beyler, Doğanın ekosistemi ile para kazanma hırsı ile bu şekilde sorumsuzca oynamayın…. !
100 yıl sonra torunlarınız size lanet okumasın derim…!
Başka Nerdüş yok başka Silopi yok….
Kısaca Termik Santraller dahil, bu tür Kömür Ocakları ve her türlü doğaya zarar veren anlayışlara hayır diyorum.
Bu resmen bir doğa katliamıdır…
Şiddetle kınıyorum, para kazanma hırsı ile adeta yarınlarımızı ipotek altına alan bu kapital zihniyeti…
Yetkililer lütfen susmayın ve sessiz kalmayın derim…!
Konu ile ilgili arazi sahiplerinin medyaya verdikleri açıklamaları;
Kömür ocakları, Nerdüş Deresi’ni kirletiyor
Şırnak merkezdeki Cudi Dağı eteklerinde bulunan kömür ocaklarının kirli suyu, Dicle Nehri’ne akan ve bir dönem su samurlarının yaşadığı Nerdüş Deresi’ni kirletiyor.
Şırnak’taki Cudi Dağı eteklerinde bulunan kömür ocaklarının kirli suyu, doğal kaynak suyu olarak bilinen ve Dicle Nehri’ne akan Nerdüş Deresi’ni kirletiyor. Kömür ocaklarından çıkan kirli su, Nisan ayından beri dereyi kömür karasına çevirmesiyle çevredeki köylüler mağdur oldu. Kirlenen dere suyunu tarım arazileri ve hayvancılık için kullanamadıklarını söyleyen köylüler, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kömür ocaklarına birçok kez ceza verilmesine rağmen, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle Nerdüş Deresi’ndeki kirliliğin devam ettiği belirtildi.
”BU SORUNU ÇÖZEBİLİRLER”
Nerdüş Deresi’nden hem içme suyu hem de tarımsal sulamada faydalandıklarını söyleyen İkizce köyü sakinlerinden Ahmet Osal, mağdur olduklarını söyledi. Osal, “Köyde içme suyu olmadığı zaman Nerdüş Deresi’nin suyu kullanılıyor. Derenin kirli akmasıyla sudan faydalanamıyoruz. Bütün bahçelerimizin meyveleri dökülüyor. Biz kimsenin çalışmasına engel değiliz. Fakat kömür ocakları biraz harcama yaparak bu sorunu çok rahatlıkla çözebilirler” dedi.
”BAHÇEME EKTİĞİM ÜRÜNLER KURUDU”
Dere kenarında kurduğu bahçesinde bulunan meyvelerin bir kısmının kuruduğunu belirten Abdulrezzak Gören ise, “Bu su, Cudi Dağı’nın ortasından çıkan çok değerli ve bu bölge için hayati önem taşıyan bir sudur. Bu su, birkaç kömür ocağı yüzünden kirletiliyor. Biz de devletimizin katkısıyla bahçemizde zeytin, ceviz, nar, fıstığı ektik. Ektiğimiz ürünlerin bir kısmı çürüdü. Bunları sökmek zorunda kaldık. Hayati önem taşıyan bu suyun mutlaka temiz tutulması yetkililerden ricamızdır” diye konuştu.!
**
Net olarak değerli yetkililere sesleniyoruz, durdurun bu doğa katliamını, yazıktır günahtır.!
ve sizler, doğayı insanı bu derelerden su içen binlerce çeşit havyanın ve en önemlisi para kazanma hırsı ile yaptığınız, tahribat ve kıyım için en hafif tabiri ile ALLAHA HAVALESİNİZ…!
Emin olun bu şekilde kazandığınız para helal değildir.!
Nokta..
NÜKLEERSİZ, TERMİKSİZ DOĞAYA NEFRET KUSAN ŞİREKETLERDEN ARINMIŞ BİR DÜNYA, BİR ÜLKE, YARIN VE ŞIRNAK UMUDU İLE…
Dündar Sansur

Bu Habere Yorum Yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ