23 Mayıs 2022

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

ÜVEY EVLAT SİLOPİ….

ÜVEY EVLAT SİLOPİ….
“SİLOPİ’YE 7 KERE 8…!?”
Efendim fıkra buya, bir gün Diyarbakır da bir okul ve ders matematik, sınıf öğretmeni , ilk okul öğrencilerine sorar, 5 kere beş kaç, birinci öğrenci 25 der, öğretmen aferin otur der, sonra öğretmen diğer öğrenciye aynı soruyu sorar 5 kere 5 kaç eder, o öğrenci de da 25 der, böylece öğretmen 10 öğrenciye kadar aynı soruyu sorar, yani hepsine 5 kere 5 kaç eder diye sorar, ve 10. Öğrenciye de beş bere beş kaç eder der, oda 25 der. Öğretmen ona da aferin doğru cevap otur der…
Sonra 11. ci öğrenciyi ayağa kaldırır ve şöyle der, hade bakalım söyle 7 kere 8 kaç eder?
Ancak, matematiği zayıf olan sınıftaki bu öğrenci, isyan eder, ve Öğretmene derki;
Yaf xoca, ma neden herkese 5 kere 5 de, MA NEDEN SADECE BANA 7 KERE 8…???(!)
**
Kısaca, işin özü şu ki, yani uzatmadan ve ayrıntılara girmeden demem şu ki;
Evet değerli okurlar; 450 bin dönüm ekili arazisi olan Silopi ovası dururken, taş, kaya’dan başka ot bile bitmeyen İdil’e Ziraat Fakültesi Kurulur.?
*
Her ne hikmetse bir çok sınav, Şırnak merkez ve Cizre’de yapılmakta ama Silopi’ye 7 ker 8 yani yasak.!
*
Yine Silopi Pasaport bürosunda dönen envai çeşit rezillikler “döndüğü iddia edilen rant vs durumlar” neden Cizre’de Şırnak’ta yok? İddiaya göre parayı verenin pasaportu 5 günde vermeyenin ise 1 ayda gelmiyormuş.!umarım yalandır.!?
*
Yine 20 yıldır Silopi Cizre-Silopi-Habur Yolu 5 yıldır hala bitmediği gibi kaplumbağa gibi çalışılmakta. Sahi dökülen beton asfalt mı değildi? yorum sizin?
*
Yine Silopi yol konusunda Şırnak’ın en berbat yollarına sahip.
*
Nerden baksan tutarsızlık nerden bakarsan ahmakça…(!) diyordu bir şair…
*
Yine, Binlerce Silopi’li insana iş alanı olacak Yıllardır Söz Verilmesine Rağmen Bakanlığın Onayına Rağmen, Ve Hatta Trilyonlarca Bütçe Ayrılmasına Rağmen Sahi Neden Tekstil Kent Projesi 6 Üniteden 3 Üniteye Dönüştürüldü? Minimum 2 Bin Kişinin İstihdam Sağlayacağı Bu Tekstil Kente Son Hali İle Ancak En Fazla 600 Kişi İstihdam Edilecek Neden? Birilerimi Engelliyor Acaba Diye De Düşünmeden Edemiyoruz?
Yine Silopi’nin sınırları içinde olan Tır Parkında çalışanlarının yüzde sekseni Silopili değil.?
*
Sizce bu Tır parkı Cizre yada Şırnak’ta olsaydı bir tane bile Silopi’ili olurmuydu?
*
Geride bıraktığımız zaman zarfı içerisinde bu Tır Parktan, işe bir gün bile uğramadan, bankamatikten yıllarca haram para alan, maaş alan yüzlerce insanın olduğu iddialarına ve bunların kimler olduğu iddialarına girmek bile istemiyorum.?!
*
Yine Silopi’nin sınırları içinde olan Tır parkında araç sahiplerinden”AMATÖR KLÜPLERE VE SPORTİF FAALİYET VE KÜLTÜREL FAALİYETLERİ ADIA LTINDA HUKUKSUZCA HER ARAÇTAN ALINAN 5 TL paradan Silopi, sadece yüzde20 pay alındığı söylenmekte. Oda ne şekilde ve kimlere veriliyor yada verilmiyor,? bu konu halk arasında tartışılmıyor değil?
YANİ NE AYAKSINIZ ?”bu para kimlerin çebine giriyor, yada girmiyor şeffaf olun derim” Dernek yönetiminin bilgisine? Benimkisi sadece duyduğumu iletmek, gerisi dernek yönetimine tavsiyem şeffaf olmaları?
Yine, Sizce bu Tır Parkı Şırnak, Cizre, yada İdil’de olsaydı Silopi yüzde 1 bile alırmıydı?
**
Yine, Silopi’nin Doğasını İnsanını, Dağlarını Zehirlediği iddia edilen (ceytaş) Termik santrale rağmen, ülkenin en pahalı elektriğini ödeyen Silopi? Ki, iddia odur ki, bu termik santral sahipleri, Silopi’nin doğasını insanını zehirlediği iddiasının yanında yine Siirt’teki 1000 öğrenciye burs verirken, Silopililere sadece 7 kere 8 diyormuş? İddia bu,
Ne Silopi’nin sanatına, kültürüne, öğrencisine bursuna, doğasına en ufak bir katkısı olmadığı aşına vs…!
En acısı Silopi’nin 5 mahallenin büyük kısmı 2 termik santrale rağmen neden 1 aydır elektriksiz?*
*
**
Yine Türkiye’nin en çok İhracat yapan Habur sınır kapısının bağlı olduğu Silopi’de, Organize sanayi bölgesi yok, serbest bölge yok, doğru dürüst sanayi sitesi yok, ama Habur’dan 50 kilometre ötede Cizre’de Organize sanayi var, ve her ne hikmetse 75 kilometre ötede Şırnak’ta, dağın-dağların arasında “heç bir faaliyeti olmayan” organize sanayi bölgesi var? Ama Silopi’de yok?
BAKANLIĞIN ONAYINA RAĞMEN SİLOPİ’DE AÇILMASI ADINA ONANAN OSB’Yİ KİM, YADA KİMLER SİYASİ YADA STKLAR ENGELLİYOR ACABA?
YADA BURADA DÖNEN RANT NEDİR>?VARMI BİR RANT YADA…?!
*
150 bin insanın yaşadığı Silopi’de portatif bir stad varken, ve Silopi yeni bir stad beklerken Silopi’ye sadece ek 500 portatif ek koltuk verilirken, ki sahası evlere şenlik hala ve berbat.
*
Ama 40 bin nüfuslu İdil’e bilmem kaç binlik tam modern stad, yine Cizre’ye ikinci stad.
*
Yine 150 bin nüfuslu Silopi’de Fen lisesi olmaz, ama Cizre’de Şırnak’ta olur.
*
Yine KHK’dan haksızca atılan bir çok Şırnaklı, Cizre’li, İdil’li insanlarımız arasında er nedense en az görevlerine geri gelenler arasında neden sadece Silopililer? Üstelik en fazla öğretmeninden imamına kadar, KHK’dan atılan Silopililer olurken? Sizce bu tesadüfmü?
*
Yine er nedense150 bin nüfuslu Silopi’de bir Emar cihazı bile olmaz. Üstelik İddialar Odurki, Emarın Silopi Gelmesini Engelleyen Bir Siyasinini Yakını, Sebep Rant-mış diyorlar, iddia bu, Umarım Yalandır Bu Korkunç İddia?
*
Silopi’de Yapılan Bütün İhalelerin Siyasilerin Yakını Olanlar Tarafından Rant Vs Onandığı Yada Onamadığı İddiaları Herkesin Dilinde. umarım yalandır. onlara yapılan büyük iftiradır.! yapılan bu iftirayı şiddetle de kınıyorum.(!)
*
Yine İşkur Ve Kurumlara Alınan İnsanlardan Haraç-Para Ve Aldıkları Maaşlarının Yarısına Birilerinin Konduğu İddiaları Herkesin Dilinde? Umarım Doğru Değildir Bu Tüyleri Diken Diken Eden Korkunç İddialar Bir İftiradan İbaretti.
Yine, Bası Tekstil-Bazı Petrol- Bazı Rehabilitasyon Ve Diğer Bazı Özel İşletmeler, İş-Kurdan Aldıkları İşçilerin Parasının Yarısına El Koydukları İddiaları da Umarım Yalandır?
*
Üstelik Silopi, Şırnak genelinin yüzde yirmi beşi teşvik olmasına rağmen…!*
*
Yine 150 bin nüfuslu Silopi’de, sadece resmi olarak sadece 50 (sonradan 90-a çıkartıldı)yataklı hastane var.
*
Ve neden en son nüfus sayımına rağmen, Şırnak’ta kadın Doğum Çocuk hastanesi olurda, Silopi’de diş, hastanesi, kadın doğum hastanesi, çocuk hastanesi olmaz?
Yapılan var ama ne olacağı belli değil?
yada neden çok geç kalındı?
*
Ve yine iddia odur ki 1000 kişinin bile yaşamadığı sırt köy’e tam olimpik havuz, ama 150 bin insanın yaşadığı Silopi’ye yarım olimpik havuz?
*
Yine en az 5 barajın yapıldığı Silopi ovasına bir baraj bile sulamaya açılmaz acaba neden?
**
Birde kalkmış bazı Silopili yurdum insanları, 150 bin kişinin yaşadığı Silopi sadece 50 yataklı hastane dururken, ne kadın hastanesi, ne diş, ne çocuk hastanesi yokken,Cizre ile Şırnak arasındaki süre gelen bölge hastanesi polemiğine kimi Silopi’li, Şırnak’ı kim Silopi’li i Cizre’yi tutmakta. !!! (bu arada Kıskanıyor değilim, Bölge hastanesi Şırnak’a hayırlı olsun. emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz. bu ayrı)
Gelde çık işin içinden. Yaf Sevgili Silopi’li kardeş, sen önce birlik ol, Cizre ve Şırnak’ın mağduru olma, sonra taraf tut diyeceğim ama diyemiyorum ya neyse….! Ayrıcca Silopi’li tüm partilerden Siyasetçiler Ve STK’LAR neden hiç sees olmaz ve gaflet uykusundan uyanmamaktalar?
Kısaca Gülermisin Ağlarmısın?
Yav kardeş, Şırnak, sadece Cizre yada Şırnak’tan mı ibaret, siz sevgili Şırnaklılar, sevgili Cizreliler, bu bölge hastanesi, polemiğini yaparken, Silopi’ye, İdile, Beytuşeba’ba, Uludere’ye,Güçlükonağ’a haksızlık yaptığınızı, onları rencide ettiğinizi hiç mi düşünmemektesiniz?Ayıp diyorum beyler….!
**
Bölge hastanesi Nerde yapılırsa yapılsın, çokta tın, ve bana farketmez, ama en önce ben dahil 150 bin kişinin yaşadığı Silopi’de Emar cihazı varmı yokmu ona bakarım? Ve Silopi’de bir kadın doğum, çocuk diş hastanesi varmı yokmu ona bakarım, 150 bin beldeler ve köylerle beraber 200 bin insanın yaşadığı Silopi neden hala 50(sonradan 90’ çıkartılmışı saymasak” ki oda evlere şenlik, Doktorlar günde yüzlerce hastaya bakmakta vs. bu tam bir rezalet. Birde teknik ve ilaç vs gibi problemleri yazmıyorum bile” yataklı bir hastaneye mahkum edilmekte ona bakarım? Cizre, Silopi ne durumda ona bakarım* Silopi, Habur yolu ne durumda ona bakarım? Tır parkında kaç Silopili çalışıyor ona bakarım, Silopi’de OSB NE DURUMDA ONA BAKARIM, BÜTÇE AYRILMASINA RAĞMEN NEDEN TEKSTİL KENT 6 ÜNİTEDEN 3 ÜNİYETE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ ONA BAKARIM? BUNU KİM, YADA KİMLER ENGELLİYOR, YADA İŞİN İÇİNDE NE TÜR BİR RANT VAR ONA BAKARIM? SİLOPİDE İŞSİZLİK ORANI NE DURUMDA ONA BAKARIM?
SİZ SEVGİLİ SİYASİ ABİLERİM VE SİLOPİNİN SIRTINDAN BESLENEN STK BAŞKANLARI NE AYAKSINIZ? ONA BAKARIM… VS..?!
SEVGİLİ ŞIRNAKLIlLAR VE CİZRELİLER, Yemişim sizlerin bölge hastanenizi? Ve polemiğinizi?
Kısaca saçmalamayın?
Kısaca Diyarbakır Urfa hoştuuuur ama benene…!
HASILE KELAM… ŞIRNAK’A, CİZRE’YE ,İDİL’E HATTA SIRT KÖYE BİLE BEŞ KERE BEŞ,
AMA SİLOPİYE 7 KERE 8…!
Yermisin yemezmisin…!
MA XHERDİİİİİİR….!
BEYLER…..!
*
Ve sorarım size, ey etkili ve yetkili abilerim, (!)
Cizre’ye Şırnak’a, İdil’e kısaca neden herkese 5 kere 5 ama,’
Sahi neden sadece Silopi’ye 7 kere 8…??
Açıkçası, Sizden bir açıklama beklemiyor değilim?
vs vs….???!!!
Anlayana, sivrisinek az,
Anlamayana davul zurna az…!
*
Değerli Güzel kravatlı Foto çekme hastası, bazı STK’larımıza VE SİYASİ ABİLERİME sesleniyorum, inanın Devletimiz Ankara Silopi’yi kayırmıyor, ve Silopi’ye gereken ilgiyi alakayı gösteriyor, sorun yerelde yani sizlerde bizlerde,? hakkımızı aramasını ya bilmiyoruz, yada o koltukları boş boş işgal ediyoruz…! Total ve Lokal Yada çoğunluğu Sizlerin oyu ile seçilen Bazı STK’ların kuyruğuna takılıp kalıyoruz. sonrada vay neden Silopi üvey evlat diyoruz. güzel kardeşim, Kürtçede bir deyim vardır,” tu neza-ni feke cirani,” yani Cizre-Şırnak istediğini alıyor da bizler neden alamıyoruz?
üstelik, Silopili 2 vekilimiz var, 4 önemli partinin il başkanımız Silopili, 4 önemli STK Başkanı Silopili ama yinede Silopi’ye 7 kere 8….!
güleyimmi ağlayayımmı?
*
Aklıma gelen çok daha kalem var yazılacak, ama yazı uzun diye şimdilik burada noktalıyorum, malum uzun yazı sevmiyor yurdumun insan..!
Kısaca ağlamayana mama vermezler net ve nokta…!
*
Ha, bu arada bugün gazeteciler günü imiş. sakın kutlamayın..! kim gazeteci yada kimler kimlerin yandaşı?
ben yalnışa muhalif olmayanlarla aynı safta değilim arkadaş…!
GAZETECİLİK BUYSA, SADECE TAKLACILIK,YANDAŞCILIK YAĞCILIK İSE,
GAZETECİLİKTEN İSTİFA EDİYORUM. GÜNÜM KUTLANMASIN.!VS..
BENİM YERİM HALKIMIN YANI. NOKTA….!
**
YANİ SIRADAN BİR VATANDAŞIM HASILE…..!
Sevgi ve barışla Kalınız..
haber portalları sitelerinin imtiyaz sahibi
Dündar SANSUR..

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ