7 Mart 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

“TEŞEKKÜRLER İSMAİL BAŞIBÜYÜK

“TEŞEKKÜRLER İSMAİL XOCE..!”
“SEZARIN HAKKK SEZARA…!”
‘O Şırnak’ta Pandemi Sürecinin Gizli Bir Kahraman…!
Seversiniz sevmessiniz bilemem, ancak özellikle Covid19 ile mücadelede komşu illerle Şırnak’ı kıyaslandığında tüm istatiki verilerlerle Bu güzel adamın Şırnak için nasıl bir şans olduğu netlik kazanmakta.
Sakın yanlış anlaşılmasın, beni bilen bilir asla “Hak Etmeyen” yaptığım haberlerime olabilir’ama bu köşeme asla konu olmaz- almaz..!
**
Ki, bu güzel adam Sağlık il müdürü olmasın diye ‘yerli müdür istiyoruz’ diye kendisi hakkında çokça yazılarım oldu’ bu sayfamdaki yazı arşivime bakan görür”
**
Geçen zaman içinde çok geçmeden Tüm Dünyayı saran Covid süreçi başladı, bu güzel adam, ta Covid’in en başında özellikle Habur’da erken önlemler aldı, 1 gecede Habur’da cadır kent kurdu, girişleri kontole aldı, dezenfekte olsun, şehirlerde, sürekli veri alma olsun, takip olsun en önemlisi Türkiye’nin hiç br ilinde düşünülmeyen projesi ile bir ilke imza attı.
**
İlerleyen haftalarda verilerle sağlık bakanlığının dikkatini çekti ve sonra sağlık bakanlığı bu projeye uyarak bu adamın ilk Şırnak’ta uyguladığı, bu örnek projeyi diye İstanbul, Ankara, izmir başta olmak üzere uygulamaya soktu, Proje, Hızlı veri akışı, sürekli istatistiki kontrol, diğer komşu illerdeki detaları sürekli takip, Covid Şüphesi olanların evlerine yedi yirmi dört aksatmadan, hemşir yada hemşirelerle kurduğu ekiple evlere gidip izole olanların her türlü ihtitaçlarının karşılanması, onlarla temasa geçen herkesi bir bir bulup işi şansa bırakmadan karantinaya sokmaları, onlarıda aynı şekilde sürekli kontrol vs vs.
Bizzat kendisi kah gece Katran kuyruğunda Şoförlerin bilinçlendirilmesi-bilgilendirilmesi adına brüşürler vermesi,Riski göze alarak, onların ateşini ölçmeleri gecelerce geçen uykusuzluk ve Şırnak’ merkez diğer tüm ilçe belde ve köylerde gezici ekiplerle mekanik, sistematik, oto kontrol ve verilerle bilgi toplayıp adeta yapay zeka formatında bu verileri ve sahada görülen teknik ve sosyal eksikleri sürekli bakanlığa bildirmesi vs vs ve daha bilmem neler…!
**
Ve akabinde ne mi oldu. hızlı hareket, gezici ekiplerle hastaları aksatmadan oto kontrol vs
O günleri hatırlayan bilir, pandeminin en çok ve sert vurduğu sınır bölgelerinde’ ki haburda günlük 2500 araç giriş 2500 araç çıkış yapmaktaydı, üstelik bu rakama yolcular dahil değildi,” o günlerde sınır kenti olan Van, Edirne, Gaziantep Edirne, İstanbul , maalesef inanılmaz kayıplar vermekteydi vakalarda hızlı artış vardı.
**
Ve virüsün hızlı yayılmasının önüne bir türlü geçilemiyordu o günlerde..
İşte, tamda bu Sırada, Şırnak Geneli vakalar ülke sıralamasının çok altındaydı…
sonuç olarak olası ölüm vakalarının istakiki veriler göstermekteki’ Nufüsü Şırnak’ın çok altında olan Siirt’e maalesef ölüm ve vaka oranları Şırnakın 2 katıydı, yine Mardin, yine Diyarbakır, ve özellikle Batman Şırnakı vaka sayılarında kat be kat katlamıştı. Üstelik oralarda teknik ve ekipmanda Şırnak’tan çok ilerde olmasıda işin çabası..
Habura rağmen ve bu güzel adam, 550 bin Şırnak’lı insanı kendi akrabası gibi gördü
**
Bunuda bu konuda çok gayretleri olan Şırnak Valisi Hamza Beyefendi ile inanılmaz kordine ve yerel bazı kurumlarla ve Ankara ile dayanışma içinde polemiksiz
En az kayıplarla yaptı..!
Evet maalesef Şırnak Halkı olarak maalesef bu Covid illetinden Çok kıymetli İnsanlarımızı kaybettik. Ve daha çok insanımızın yasını tutmaktayız.
AMA İNANIN VE İNANIN BU GÜZEL ADAM OLMASAYDI KAYIPLARIMIZ VE VAKA ARTIŞIMIZ KAT BE KAT FAZLA OLACAKTI..,!
Bunu ben demiyorum, Komşu illerle kıyas, veriler ve kimseyi kayırma şansı olmayan istatiki rakamlar demekte..
KİM Mİ BU ADAM..?
Bu adam Şırnak Sağlık İl Müdürü Uzm. DR. İsmail Başıbüyük…
Ve Şırnak Sağlık İl Müdirlüğü Tarihinde adını altın harflerle yazdıran adam…!
Bu adamı hiç basında, orda burda sosyal medyada kendini öven, yaptıkları çaba ve insan üstü gayretini anlatan bir tane bile yazısına denk gelemesiniz.
Defaatla Sağlık Bakanlığı onu onlarca İllerdeki ve bazı büyük şehirlerdeki müdürler dahil Örnek Müdür diye takdim ve takdir etmesine rağmen bunu Reklamlaştırmadı. Popolizm yapmadı. O bilakiz kurtaramadığı insanlarımıza üzülüyordu.
Aynı zamanda bu adam aydın Mütevazi bir Karakter barındırıyordu.
Bu durum asla övünülecek bir durum değil, tam tersi Her Hekimin yapması elzem bir aslı Görevidir diyordu..!
**
Evet belki Şehirlerimizdeki hastanelerimiz çok temiz değil, belki hastanelerimiz yetersiz,belki bir çok hastanemizde sayamayacağınız kadar eksik, noksan, yada bizce problem vardır..! Bu konuların bazılarında bende size katılabilirim..!( artı bu problemler hep vardı)
Ancak Değerli Şırnak’lılar, yiğidi öldür Hakkını yeme demişler atalarımız..
BENDE DİYORUMKİ EMİN OLUN BİR ÇOĞUMUZUN HALA HAYATTA OLMASI BU HASTENLERİMİZDEKİ SORUNLARDAN DAHA ELLE TUTLUR BİR GERÇEK ! Ve daha önemli
Ve bunuda Tüm Şırnak Geneli Sağlık Çalışanları olmakla beraber, onların NEZDİNDE BU GÜZEL ADAMA DEĞERLİ İSMAİL HOCAYA BORÇLUYUZ..!
Kısaca Sezarın Hakkı Sezara..!
Koca bir Teşekkürü hak eden koca yürekli güzel adam.;
Uzm. Dr. İsmail Başıbüyük
“Hakkın bi teşekkürle ödenmez”
TEŞEKKÜRLER YÜREKTEN..!
Tu her Hebi ismail xhoce…
Gellek spas jı bo xebata te ya dilde….!
**
Not; bu arada unutmamak gerek, Pandemi ve Covid belası daha bitmiş değil,belkide daha yeni başlamakta., burasıda ayrı, ama İsmail hoca ve ekibinin aynı performansın ve çabanın katlanarak , “hele bu yazıdan sonra” kendisinin göstermesi noktasında asla şüphem yoktur.
Sizlerinde şüphesi olmasın değerli Şırnaklılar…
**
Pandemi sürecinde Şırnaklılara tüm riskleri göğüsleyerek insan üstü çabaları ile hizmet veren TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLİYORUZ…!
Şükran ve Minnetle….!
Sevgi ve Barışla…
Aynı zamanda
Dündar Sansur….

Bu Habere Yorum Yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ