3 Ekim 2023

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

Suriye Muhalefet Başkanı: Kürtlerin bütün haklarını destekliyoruz

Suriye Muhalefet Başkanı: Kürtlerin bütün haklarını destekliyoruz

Erbil (Rûdaw) – Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Nasır Hariri, Kürtlerin ana dillerinde okuma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Nasır Hariri başkanlığındaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu heyeti başkent Erbil’i ziyaret ederek, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Basın toplantısı düzenleyen Nasır Hariri, “Yarın Başkan Mesud Barzani ile bir araya gelerek Suriye ve Özerk Yönetim bölgelerinin durumunu değerlendireceğiz” dedi.

Rûdaw muhabirinin daha önce sosyal medyada gündeme gelen Hariri’ye atfedilen Kürtçe ile ilgili sözlerine ilişkin sorusuna Hariri, Kürtçe karşıtı hiçbir açıklamasının olmadığını ve Kürtlerin ana dilde eğitim alma hakkının olduğunu ifade etti.

Hariri, “Herkes gibi sosyal medya üzerinden açıklamalar yapmam. Sosyal medya etkinlik, ilişkiler ve düşünce açıklamaları çok önemli. Bu iddialar da olduğu gibi olumsuz tarafları da var. Kürt kardeşlerimizle güçlü bir ilişki ve ortaklığımız var. Kürt kardeşlerimiz Suriye’nin bir parçası. Birlikte yaşadık, birlikte çalıştık ve kan döktük. Bundan dolayı Kürtçe ana dilde eğitim de olmak üzere bütün haklarını destekliyoruz” diye konuştu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu heyetinin yarın Başkan Mesud Barzani ile bir araya gelecek.

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ