29 Mart 2023

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

SEMPOZYUM ÜZERİNE..(2)

Bizler elimizden geldiği kadar her platformda değerlerimizi sahiplendik, yazılarımızla kalemimizle yüreğimizle onları kuruduk çakallara yedirmedik. Defaatla Ulusal medya da gerek belediye başkanımız Sayın YARKA’ya gerek sizlere yani değerlerimize yapılan “haklı yada haksız eleştirilere” dik durarak PC başında bazende sabahlara kadar, eleştiri yapan o zevatlarala onlarla tartışarak değerlerimizi yedirmeyiz dedik, demedikmi? iddia sahiplerini resmen gömdük ve kendi değerlerimize sahiplendik. Gelelim, İçinize sinmediğini söylediğiniz eleştirilere, Gerçekten haksız bir eleştiri mı yaptık diye süzgeçten geçirdim, geçmişte nerde hata yaptık diye? Aslında haklısınız ”belki mekanı cennet olsun bir önceki rektörümüze memleketi kurumak adına yaptığımız eleştirin dozajını “ama haklı oldugumuz için yükseltmiş olabiliriz” bu noktada haklısınız” içinize sinmeyen eleştiri yorumunuzu gördükten sonra, isimlerini burada yazmak istemiyorum, Şırnak’lı, Cizre’li, Silopi’li Uludere’li br çoğu şehir dışında önemli yerlerde olan bazı akademik ünvanı olan eserleri olan bir çok değerimizi aradım telefondan ve görüştüm, Üniversitemiz harkulade bir sempozyum düzenlemiş sizi arayan oldumu diye? Çoğu benden duydu öyle bir sempozyumun düzenlendiğini ve güldüler Abdullah Yaşın Hocamız ve Dr.Mesut Tüzün hocamıza gelince, sorarım Rektörüme? Ne zaman aradınız onları? Yada Abdullah Yaşın hocamızı ne zaman listeye dahil ettiniz? Sosyal medyada yükselen tepkilerden öncemi sonramı? Her iki sempozyum program katalogu var elimde, ilkinde göremedim beklide gözümde kaçmıştı Abdullah Yaşın hocamızın ismini, peki neden Mesut Hocamız şehir dışındayım demiş, sizlere bir tepki olabilirmi acaba?
İlk hazırlanan program katalogunda isimleri varmıydı yokmuydu?
“olayı kendimdem örneklendirerek anlatayım)
Hade onuda geçtim, gazetecilik mesleğinde daha 3 senesi bile doldurmayan çok sevdiğim bir meslektaşlarımızı programalara dahil edebiliyorsunuz da( geçen sene Silopi) ben 23 yıldır gazeteciyim ve saçma da görseniz onlarca baskı yapan 5 kitap yazmışım onlarca ilde imza günlerine el oğlu tarafından” davet edilmiş-katılmışım, söyleşi dinletilere davet edilmişim, en azından Şırnak’lı bir birey olarak ”içinize sinsede sinmesede” bir farkındalık yarattığımı düşünüyorum. benide konusu Silopi olmasında rağmen davet bile etmediniz? “Sahi göreve geldiğinizden beri ben sizi kaç kere aradım-kaç defa sizlerin ziyaretine geldim” peki siz bu sürece şahsımı hiç aradınız mı? Hatırlamıyorum, belki sizlere yapılan saldırılara karşılık bi teşekkür için aramış olabilirsiniz inan onuda hatırlamıyorum.neyse burası çok önemli değil diyelim. peki ya, Mesut Balta hocamız “Kültürler Kavşağında Şırnak” adlı eser azmış. Oda Şırnak’ın bir değeri, her yerde Şırnak’ın tarihi önemini, yazıları ile paylaşımları ile içten gelen söylemleri ile anlatır durur, şahidiyim sizin gibi değerleri de hep korumuş sahiplenmiştir. Nezakettende olsa kendisini aradınız mı? Tabiî ki hayır. Çünkü oda sizlerin nazarınızda bir temo tiro Yada Rektör olduğunuzdan beridir kaç kere biz sizleri hep aradık hep aradık yanınızda durduk, Allah için biz aramadan sizler bir kere bile olsa nezaketen de olsa aradınızmı bizleri?” Yaho kardeşim biz bu memleketin Şehr-i NUHUN bilim, ilim yuvasıyız”, sizler, saçmada olsa kitaplar yazmışsınız, bu bilim yuvası Şırnak’ın geleceğidir. hele bi gelin, Mesut, Ahmet Mehmet vs” ne önerileriniz var? Kitaplarınızda yazılarınızda hep Şırnak’ı anlatır durursunuz, kitabınızın şurasında bu eksik yada burası fena olmamış diye sizi takdir ediyoruz dediniz mi?”
Üstelik 5 kitabımı da sizlere onurla “imzalı üstelik” hediye etmeme rağmen, bir kere bile olsa yorum eleştiri yada öneri dahi olsa bize döndünüz mü? Bumu değerlerinize sahip çıkmak, bizleri böylemi onure edeceksiniz? Onure tarzınız mı böyle acaba? Bizleri teşvik etmek yerine dışlayarak mı yok sayarak mı sahipleneceksiniz?
teşvik etseydiniz yada yönlendirseydiniz kim bilir birkaç kitabımız daha olabilirdi, “Şırnak’ımızı anlattığımız vs ama neerdeeee” şarin dediği gibi” KARDEŞİM GÖRMEZ EL OĞLU GÖRÜR.!” Merak ediyorum, Başka memleketlerde Kendi ilinin Rektörleri-Akademisyenleri kendi yazarlarına böylemi davranıyor acaba?
Güya Bizim olan Şırnak Üniversitesinde “yılda başka akademisyenlere onlarca söyleşi, imza günleri kitap satışları için arayışlar düzenlediniz, başka hocalarımızın kitaplarına Ünrvtse olarak, sponsor oldunuz, doğrumu değimli? Peki sorarım sayın Rektörüm, acaba Şırnaklı olarak, “isimlerimiz önemli değil ama çok kişiyiz”” bizlere kaç defa böyle bir imkan yarattınız?
KİTABIMIZA SPONSOR Olmayı geçtim, o çok önemli değilde, diğer imkanlar Yaratınızda Gel dediniz de biz mi mazot yok dedik(!)? Evet SAYIN REKTÖRÜM;” İÇİNİZE SİNMEYEN ELEŞTİRİMİZDEN ZİYADE BİZLER OLABİLİRMİYİZ SİNDİREMEDİĞİNİZ ACABA?
YİNEDE NAZARINIZDAKİ TEMO TİROLAR OLARAK
SEMPOZYUMUNUZ VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN SAYIN REKTÖRÜM BAŞARILAR DİLERİZ.
Dündar Sansur…

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ