23 Mayıs 2022

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

“O ADETA ŞIRNAK’IN 5.VEKİLİ, O GİZLİ BİR KAHRAMAN”AZİZ ÖZALP”

O ADETA ŞIRNAK’IN 5.VEKİLİ,O GİZLİ BİR KAHRAMAN”AZİZ ÖZALP”
Uzun yazdığım için beni haklı olarak sıklıkla eleştiren sizlerin bu önemli yazımı okumanızı sağlamak için yazımı kısa tutup direk konuya gireceğim…”Yoksa yazıma konu olan bu değerli şahsiyet ve yaptığı karşılıksız kahramanlıkları öyle bir yazıya sığacak gibi değil. yazsam Roman olur türünden”
Öncellikle bu yazı nasıl şekillendi onu açayım biraz, bendeniz Sıradan ve hala okyanustaki o “Damlaya” bile ulaşamayan o cahil kişi (size göre uzun yazan adam) Dündar Sansur… 3 gündür evimde berbat bir gribal enfeksyondan dolayı kan ter yorgan yatak hasta hasta yatağa çivilenmiş kalkamıyordum. Telime bile bakacak gücüm yoktu. Yanlış anlamayın “COVİD Değildi(m) mevzu.! İnadına ilaç falanda almadım iman-gücüne sarıldım tıptaki adı (Plasebo düşünce gücü yoğunlaşması ile soruna ortadan yok etme mevzusu) gücüne sarıldım.(!) Plasebo etkisini göstermiş olacakki, Şükür bu sabah kalktığımda kendimi gayet iyileşmiş hissetmiştim.
Önce Telefonuma baktım ve onlarca arama, çağrı mesaj vardı.
Ancak gözüm, direk, bende numarası kayıtlı olmayan bir telefon mesajına odaklandı. Whatşhab üzerinden gönderilen bir davetiye mesajıydı…
Mesajı okuduğumda aniden hala hafif nükseden hastalığımın etkisi ile bir Pegasus hava yolları uçağı kalkışla yatağımdan irkilerek kalktım. Davetiye beni ŞİVİ-DER’in yarın Diyarbakır’da yapılacak olan 11.olağan genel Kongresine davet davetiyesiydi.
*
Sonra düşündüm, düşündüm, düşündüm ve ne büyük bir ihmal affedilmez bir hata yaptığımın fakrına vararak kendime ne çok kızdım bilemessiniz…
Efendim, tam 15 yıl önceydi, O Yıllarda da Derneğin başkanı olan Aziz Özalp Başkanım beni Diyarbakır’a ŞİVİ-DER’İN kongresi ve Şırnaklılar gecesine basın olarak davet ediyordu.
Hiç unutmuyorum, ŞTSO Başkanı olan Osman Geliş Başkan ve kalabalık bir heyetle beraber bir gün öncesinde Amed’e gittik. Ki zaten gecenin en çok maddi destekçilerinin başında da Geliş başkan geliyordu iyi hatırlıyorum.
Hiç unutmam, O Gece, yani Şırnaklılar gecesi, Diyarbakır’da(Amed’te) altın harflerle bir Tarih yazmıştı…
Evet, Diyarbakır’da düzenlenen Şırnaklılar gecesi tarihi bir geceydi ve Dönemin Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Selahattin Demirtaş Hasip Kaplan, isimlerini hatırlıyamadığım 7 HADEPLİ vekil daha vardı) Dönemin Hadep’li Şırnak belediye Başkanı Ahmet Ertak, bütün Şırnaklı HALEP ilçe belediye başkanları ve Yine dönemin Ak Parti Şırnak Milletvekilleri A. Veli Seyda ve İ.Hakkı Birlik ve çok üst bir elit katılım vardı o gece. Yöresel sanatçılar,Rahmetli ASKER Cizrevi, Mesut Ciziri Dengbejler’in klamları, Kürtçe şarkıları eşliğinde halaylar çekilip keyifli anlar ve anılar vs kısaca Şırnak olarak, Amed bizi izlİyordu ve tam takırdık.
*
Ve O Gece, Hayatımda Beni Mutlu Eden Tablolardan Birine Şahit Olmuştum.
HASİP KAPLAN, A.VELİ SEYDA, AHMET ERTAK, İ.HAKKI BİRLİK, OSMAN GELİŞ, MUHSİN BAŞKAN, AYDIN BAŞKAN STK BAŞKANLARI HEP BERABER EL ELE HALAY ÇEKMİŞLERDİ. ŞIRNAK ADINA NE KADAR DA GÜZEL BARIŞ VE HUZUR DOLU BİR TABLO İDİ. Ne çok mutlu olmuştum o gece bilemesiniz….
AŞIK OLDUĞUM MEMLEKETİM ŞIRNAK ADINA OYSAKİ…. ,
*
İşte bende o gece tanıdım Bilge İnsan Aziz Başkanı, aynı zamanda o gecede imza günleri adı altında kitaplarımı imzalamıştım geceye katılan misafirlere. İmza fikride Osman başkandan gelmişti unutmadım. Anlayacağınız harkulade tarihi bir geceydi…. Bir ağaç gibi hür bir Orman gibi kardeşçesineydi her şey o gece…..!
Ve maalesef o günden sonra bir daha dönemedim Aziz başkana. Ne aradım ne sordum…! anlayacağınız ayıb etmişim.!
*
Oysa Aziz Başkanı o zamanda çok sevmiştim, kalbi memleket aşkı ile yanan, saygıdeğer, naif, entelektüel, hümanist bilgece bir intiba bırakmıştı bende…
Ama ben yanlış yapmıştım Aziz Başkanı ve Derneği yalnız bırakmıştım….
*
Ve dedim ki kendime, söz olsun aramıyacağım Aziz başkanı, “gerçi arayacak yüzümde yoktu ya neyse”pandemı vs den dolayı kongreyede katılamamda.
Merak ettim, onca yıl geçmiş aradan acaba ne durumdalar diye, Sonra sarıldım telefona, bu görüşmediğimiz süre içinde Aziz başkan ve derneği ve yönetimi bu zaman zarfı içinde nelere imza atmışlar yada atamamışlar diye bir AR-GE, araştırma yaptım. Şırnak, Ankara, Diyarbakır, Cizre, Silopi, Antep, Mersin gibi illerdeki Şırnaklı olan değişik statülerde, mesleklerde, Siyasetçisi, İş adamı, STK’cısı vs 11 ayrı kişiyi aradım ve hem Dernek ve faaliyetleri ile ilgili hem de Aziz Başkanla ilgili bilgi edindim ve şok oldum…. Sonrası bu yazı çıktı işte….(yani bu yazıdan Aziz Başkanında haberi yok anlayacağınız. Ve aynı zamanda bu yazı kısmende olsa kendimi affettirme yazısı yada siz çok geç kalınmış bir özür deyin….!
“EN ÖNEMLİSİ SEZARIN HAKKI SEZAR’ADIR BU YAZI….. !”
**
Şırnak’ın son 40 yılını baza alarak çeşitli-çeşitsiz nedenlerle metropol kentlere giden-göç eden (Genel)Şırnaklı insan sayısı aşağı yukarı Şırnak’ın şuanki “500 bine yakın olan” insan nüfusuna tekabül ediyor desek sanırım abartmış olmam.!
Kendi şehirlerini terk etmek zorunda kalan Şırnaklıların en çok gittiği kentler arasında (bilhassa son yıllarda parayı bulanın gittiği Mersin-Ankara ) Çeşitsiz nedenlerle de Adana, Diyarbakır, İstanbul, Antep, İzmir ve diğer 81 ilin tamamı desek yeridir. Ancak yoğunluklu bir şekilde Şırnaklıların yerleştikleri ve yeni bir yaşam alanı yaratıkları illerin başında Diyarbakır gelmekte. …
*
Metropol kentlere göç eden Şırnaklıların Dernek STK gibi oluşumlarda bir çatı altında bir birleri ile acı tatlı günlerinde dayanışma içinde olduklarını ( bu konuda kendilerini aşan ve takdir ettiğim Cizrelileri saygı ile bu tablodan çıkartıyorum) söylememiz sanırım yalan olur. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalmışız maalesef.
Düşünsenize komşumuz Siirt ve Siirtlilerin İstanbul’da kurdukları Dernek sayısı o kadar çok ki federasyon kurmuşlar. Yani yerel özerkliklerini adeta ilan etmişler…! Kendilerine sahip çıkma buna denir….Tebrikler diyoruz.
*
Bizim ise sadece iki ilde Derneğimiz var. Biri en faal olduğu il Diyarbakır, diğeri ise daha yeni kuruldu, oda Mersinde…orda malum stadüden dolayı daha çok okey partileri meşhur….(!) şaka bir yana Şırnak’lıların “kendi evleri olan” Dernek çatısı altında bir araya gelmeleri adına dayanışma içinde olmaları adına son derece memnuniyet verici bir gelişme MERSİNDE “ŞİVİ-DER’İN” KURULMASI…..! İnş 2. Okeyede dönerler, pardon 2. Bir “ŞIRNAKLILAR DERNEĞİ” daha kurulur Mersin’de….
*
Dileriz Şırnaklılar batıdaki diğer illerde de kendilerine sahip çıkar, Dernek STK çatısı altında daha çok dayanışma içinde kendilerine sahip çıkar birlik olurlar.
*
Gelelim asıl konumuza, AMED’teki ŞİVİDER” Yani Şırnaklıların kurduğu bir dernek ve yönetimi 7 kişiden oluşmakta ve Başkanı ise Bilge İnsan AZİZ ÖZALP’TIR…..
Yüreği Cudi kadar büyük, mert ve genç, enerjisi Dicle gibi bitmek tükenmez Değerli Abem, Aziz Özalp Başkan, 67 yaşında ve sayın Vekilim diyeceğim adeta Şırnak’ın 5. Vekili gibi son 20 senesini “yani dört dönem” hiçbir karşılık beklemeden, bütün enerjisini “yedi yirmi dört” Güçlükonak’ın en ucra mezrasından Beytüşebbab’ın en sınıra yakın köyüne kadar Şırnak’lısı Cizre’lisi Silopi’lisi, Uludere’lisi hiç bir fark gözetmeksizin ” EVET 20 senesini Şırnaklılara adamıştır….!
İnanın abartmıyorum, yaptıklarını saysam yazı uzar ve yine yoğun eleştirlerinize maruz kalırım, ama kısa kısa özetle gececem..
*
Bilge Başkan Aziz Özalp, son yirmi yılı geçkin sürede sadece Amed’teki Şırnaklılara değil, kah hastası için kah başka sorunu için Amede gidipte Başkana ulaşanlara bir şekilde yardımcı olmaya çalışmış kol kanat germiştir. Otele yerleştirdikleri, yemek, konaklama araç tahsisi, kız isteme, alacak verecek meseleleri, barıştırdıkları aileler vs gibi kendi “yönetimi ile” katkıları ile yaptıklarını söylemiyorum bile.
*
Başlıca hizmetler bahsedecek olursak, en başta büyük ihtiyaç duyulan Cenaze aracı ile yurtiçinden ve yurt dışından gelen cenazeler ile ilgilenip gideceği yere cenazeyi araçla göndermek. Hastanelere gelenlerle ilgilenmek, gerektiğinde kan ihtiyaçlarını sağlamak, hastanelerdeki Şırnak’lı hasta ve yakınlarını ziyaretlerde bulunmak, D.bakıra yerleşen Şırnaklıların düğünlerinde onlarla beraber olmak, taziyelerinde bulunmak, iş yeri açılışlarına katılmak, onlarla sürekli irtibatlı olmak, maddi durumu düşük olan ailelere bütçeleri nisbetinde nakdi, gıda, kira vs gibi maddi yardımlarda bulunmak ve bunun gibi daha nice nice hizmetler…. vs vs..
*
Ayrıca Şırnaklılarla diyaloğu koparmadan iletişimi sağlamak, hemşeriliği, dostluğu, akrabalığı pekiştirmek adına sevgi ve kardeşlik bağı ile onları kucaklamak yüreğini paylaşmak için insan üstü gayretlerde bulunmak…. !
*
Diyarbakır’da “Şırnak ve ilçelerini tanıtmak adına” STK lar ile diyalog kurmak, karşılıklı ziyaretlerde bulunmak gibi hizmetlerin yanı sıra Dernek öncülüğünde Diyarbakır’daki 13 mahalli derneklerden oluşan dernekler platformunun kurulması, Bunun öncülüğünü yapan bilge başkan Şırnak’ın Diyarbakır’daki GERÇEK MİLLETVEKİLİ AZİZ ÖZALP ve yedi kişinden oluşan değerli yönetimidir Bu platform ile beraber STK’lar ve siyasi partilerle çeşitli görüşmeler ve karşılıklı ziyaretlerde bulunmak. Platform olarak birçok husumetli aileleri barıştırmak gibi çeşitli hizmetler ve kendilerine gelen Şırnaklı öğrencilerle ilgilenmek, O daha bilmem neler….!
Yine Şırnaklılarla sürekli dayanışma ve paylaşma, adına yüreğini, sevgisini bilgece ince bir hassasiyetle onları kendisinin bir aile ferdi- parçası gibi görüp ona ulaşanları yalnız bırakmayan, Vekilim Aziz Özalp, Şırnaklılara bu ruh güzelliği, kardeşlik ve akraba hukuku içerisinde gerek orada bulunan gerekse Amed’e MİSAFİR GİDENLERE MADDİ MANEVİ GÜCÜ NİSBETİNDE sahip Çıkan, Her daim acılarına ortak, hüzünlerine kardeş, sevgi ile dostça muhabbetle Şırnaklılarla “kenetlenerek” yönetimi ile beraber kendisine yakışanı yapan ASİLZADE GERÇEK BİR BAJARİLİ BOTANLI….
*
Ve Bütün Bunları Yönetimi İle Birlikte Karşılıksız Umarsız, Beklentisiz Çıkarsız, İnsan Üstü Bilgece Bir Çaba, Erdemli Bir Duruş Ve Vakur Bir Tevazu İle Yapan Yönetimi İle Beraber TAKDİRE ŞAYAN HİZMETLERE İMZA ATAN BU Şahsiyeti, Şivi-Der (Şırnak-Cizre-Uludere-Silopi-İdil-Güçlükonak-Beytüşşebap Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği) BAŞKANI AZİZ ÖZALP’IN (GERÇEK VEKİLİMİN ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLİYORUM VE AYAKTA ALKIŞLIYORUM….
*
TEŞEKKÜRLER BİLGE BAŞKAN, Bize Hala Antik Yunan Filozoflarının Bile Kıskanacağı” Bu Çağda” Erdemi-İnsanlığı, Karşılıksızda Olsa Yapılması Gerektiğini Öğrettiğin İçin.. Herşey Para İçin Yapılmaz’ı Öğrettiğin İçin, Paradan Daha Değerli Olanın Erdem-Sevgi-İyilik, PAYLAŞIM, ve Dualarda yer almak olduğunu Öğrettiğin için, Diyarbakır’daki İnsanlarımızın Cenazelerini Yerde Bırakmadığın İçin, En Önemlisi Onlara Özgüven Aşılayıp Kimsesizlerin Kimi, Sahipsizlerin Abisi Olduğun için, “ Bu Arada, Gurbetlik Duyusunu Yaşamayanlar Elbette Ne Dediğimi Anlamazlar”
Değerli Dostlar Bu Saydıklarım, Kesinlikle Para Satın Alınamayacak Kadar Yüce Bir Eylem ve Sahiplenmedir..
En Önemlisi BİLGE BAŞKAN AZİZ ÖZALP, Bugüne Kadar” 22 Yıldır” Bir Kere Bile Olsa Yaptığı Hizmetleri İle Asla Övünmeyen, tribüne Oynamayan, Herkesi Kardeş Bilip İlçeler Arası Fark Gözetmeyen, Basına, Medyaya Hiç Çıkmayan, SOSYAL MEDYAYA BİLE Konu Olmayan, OLMAK İÇİN ÇABA BİLE HARCAMAYAN, Haberlere Dahi Mevzu Bahis Olmayan-Olmayı Bile Düşünmeyen Mütevazi Bir Bilge İnsan, Aziz Özalp Başkan’ı En Şairane En Hümanist Duygularımla Kutluyorum…
KANIMCA ŞİVİ-DER ŞIRNAK’IN EN ÖNEMLİ EN HAYIRLI DERNEĞİDİR…VE ÖRNEK OLMALI DİĞER DERNEKLERE STK VE OLUŞUMLARA….!
*
Bütün Bunları Elbette Tek Başına Yapmadı, Belki Katalizör, Senarist, Yönetmen, Başrolde o vardı ama Derneğin Çok KIYMETLİ YÖNETİMİNİ DİĞER SAYGIDEĞER 7 İNSANIDA Unutmamak Gerek. TEŞEKKÜRLER SİZEDE SAYGI VE MİNNETLE….
Ve Tabiki En Büyük Finans Ve Manevi Desteği “2008’den Beri Sağlayan ŞTSO Başkanı Osman Geliş, Başkanada Çok Teşekkür Ediyorum..
Ve Aynı Zamanda DAİB Başkan Yardımcısı “Her İyilik Projesinde İmzası Olan” Süleyman Çağlı’yıda Finans ve Manevi Destekleri İçin Çok Teşekkür Ediyorum..
Yine, Vekil Seçildiğinden Beridir Derneği Yalnız Bırakmayan Ak Parti Şırnak Milletvekili Rızgın Birlik’ede Çok Teşekkür Ediyorum. ..
Tabiki Birde Kaduoğlu Ailesi Ve Onat Ailesine de Derneğe SağladıklarI maddi manevi Katkıları İçin Çok Teşekkür Ediyorum…
**
Ve Bu Derneğe Bir Lira Bile Katkı Sağlayan Bir Silopili (Senan İdin dahil) İş Adamının, Olmaması Ne Acı Ama, Sizler Adına Utandım….!(siz okeye dönün) “Bu Tabloya”a-dan z’ye kadar İdil’li, Uludere’li, Beytüşebbap’lı, Şırnak’lı Cizre’li Diğer Zenginler dahildir.!”
*
Ben,Buradan Özellikle, Değerli Şırnak’lı İş Adamlarına, Siyasetçilerine, Belediye Başkanlarına, Şırnak Valisi ve İlçe Kaymakamlarına Seslenmek İstiyorum;” Bu Derneği-Bilge İnsan AZİZ ÖZALP Başkan ve Yönetimini Lütfen Yalnız Bırakmayın, Sahip Çıkın, Destek Verin.
O Sizin İnsanlarınıza, Akrabalarınıza Sahip Çıkıyor, Menfaatsız Karşılıksız, Bari Azıcıkta Sizde Kendinize Sahip Çıkın Derim…. !
“ HERŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEYİN BEYLER….!”
**
“Yarın Yapılacak olan ŞİVİ-DER’in 11. Olağan Kongresinde (Umarım Tekrar Başkan Aziz Özalp Adaydır) Başkan Seçilen Arkadaşa ve Yönetimine Şimdiden Hayırlı Olsun Diyorum….
*
Ve Sen Örnek Şahsiyet, İyilik Meleği Saygınlığı En Dibine Kadar Hak Eden,Asilzade Kişilik, Gerçek Vekilim, A.Aziz Özalp…..
*
TÜM ŞIRNAK ADINA TEŞEKKÜRLER BİLGE BAŞKAN AZİZ ABE…..!
Hakkın Ödenmez, Önünde Saygı Ve Minnetle Eğiliyorum….
Ayrıca sana biraz geç döndüğüm içinde Senden Özür diliyorum….
Şırnak Kalbinde tarih yazdın yazıyorsun….
GURUR KAYNAĞISIN… ŞÜKRANLA…..
*
Dündar Sansur….

Bir cevap yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ