Çar. Nis 8th, 2020

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

İDLİP ATEŞKESİ SONRASIN ESAD’tan İLK AÇIKLAMA ! SURİYE’nin EGEMENLİĞİ İÇİN PUTİN’e TEŞEKKÜR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir, ile bir telefon görüşmesi yapan Suriye’deki rejimin lideri Beşşar Esad, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi mutabakat metniyle ilgili ilk değerlendirmeyi yaptı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, dün Moskova’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la vardıkları anlaşmalar hakkında Esed’e bilgi veren Putin, bunların uygulanmasının İdlib gerilimi azaltma bölgesinde istikrarın tesis edilmesini sağlayacağının altını çizdi.

ESED GÖRÜŞMENİN SONUÇLARINI ÇOK OLUMLU BULDU

Sputnik’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmeden çıkan sonuçları çok olumlu bulduğunu söyleyen Esed, Suriye’nin egemenliğiyle toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik çabaları nedeniyle Putin’e minnettarlığını ifade etti.

“GÜVENLİ KORİDOR TESİS EDİLECEK”

Moskova’da varılan anlaşmanın detaylarında, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler, 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren durdurulacak”, “M4 kara yolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esaslar, Türkiye ve Rusya savunma bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak” ve “Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 kara yolunun Trumba’dan  Serakip’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak.” maddeleri yer almıştı.

Bu Habere Yorum Yazın