28 Kasım 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

HASTANELERDE ENGELLİ RAPORU SATILIYORMU?

“Soruyoruz; Hastanelerde Engellı̇ Raporu Satılıyor-Mu?”
Kimse Bu SKANDAL Söylemlere Fransız Kalamaz..! Kalanlar Altında Kalır…!
“SKANDAL RAPOR SATILIYOR İDDİALARI DOĞRU İSE ŞIRNAK’TA SAĞLIK ÇÖKMÜŞTÜR DEMEK..!”
Silopi Engelliler Derneği Başkanı Abdullah Süer’in Dile Getirdiği Skandal İddialar Mutlaka Araştırılmalı.
Engelliler Birilerinin Rant Aracı Olamaz. Olmamalı…!
Engelliler derneği başkanı kendi sayfasında yayınladığı ve basına dağıttığı yazısında dile getirdiği “Şırnak ve Cizre devlet hastanelerinde Engelliler üzerinden birilerinin sağladığı, raporlar satıldığı engelli haklarının gasp edildiği ve daha birçok kan donduran iddiaların mutlaka yetkililer tarafından soruşturulması gerektiğinin altını net çiziyorum. Umarım bu iddialar doğru değildir. Şayet bu iddiaların yüze 10’u bile doğru ise Şırnak’ta sağlık sektörü ”en başından en alt elemana kadar” çürümüştür çökmüştür diyorum..!
Sevgili başkan Abdullah Süer’in dile getirdiği bu iddiaların söylemlerin sonuna kadar takipçisi olacağım net bilinsin. Kimse bu iddialara sırt çeviremez.! Doğru ise Bunlar skandaldır rezalettir.!
Umarım bunlar iddiadan öteye değildir, temennimi tekrar dile getirirken, Varsa böyle hastaneler de rapor çeteleri kuranlar, mutlaka cezalandırılmalı.! Bu konuda kimselerin gözün yaşına bakılmamalı. Sonucu nereye giderse gitsin araştırılmalı..:!
Kimselerin engellilerin sırtından rant sağlama gibi bir insanlık dışı suçu işleyenlere göz yumma hakkı hukuku olamaz.
Silopi Engelliler Derneği Başkanı Abdullah Süer’in Basına verdiği ve kendi sayfasında yayınladığı yazının tamamı.” Takdir sizin…!
**
Soruyorum; Hastanelerde Engellı̇ Raporu Satılıyor-Mu?
BİRİLERİ BU REZALETE DUR DESİN
Son dönemlerde özellikle Şırnak ve Cizre Devlet hastanelerinde dönen rapor skandalı ile ilgili bize, Engelli Derneğimize(engelli) üyelerimiz tarafından çok sayıda şikayet gelmekte. Gelen şikayetlerin başında insanın tüylerini diken diken eden engelli ve engelli ailelerinin mağdur edildiği, haklarının gasp edildiği, iddialarinin yanında yine Cizre ve Şırnak Devlet hastanelerinde ihtiyacı olmayan vatandaşlara para karşılığı rapor veriliyor iddiaları ve yine ihtiyacı olmasına rağmen Devletimizin Engelli Kardeşlerimize sağladığı imkanlar çerçevesin de birileri yada rapor çeteleri tarafından engellerin engellenmesi iddiası yani hak etmelerini rağmen para vermedikleri için rapor almadıklarına yönelik korkunç iddialar yenilir yutulur cinsten değildir.
Sayın yetkilerimizi savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Lütfen soruşturun araştırın bu iddialar sokakta, çarşıda kahvede yerde konuşuluyor. Yazık değilmi Engelli kardeşlerimize birde bu insanlıktan nasibini almamış güya sağlıkçı diye geçinenlerle ilgili “sağlık çetesi” sağlık üzerinden rant sağlama iddialarının araştırılmasını talep ediyoruz.
Bunu yapan devletimiz, hükümetimiz asla değildir, Devletimiz o kadar aciz değilki. Engelli vatandaşlarına rapor vermesinde, ihtiyacı olmayanlara para karşılığı rapor versin. Burada Devletimiz aciz değildir. Devletimiz ve hükümetimiz her zaman Engelli kardeşlerimizin yanında var olduğunu hissetirmiştir. Yalnız son zamanlarda bu para karşılığı rapor satma iddiaları Şırnak il, ilçe, belde, mezra, köy, sok cadde kahve her yere konuşuluyor bu iddiaların sadece iddia olmasını elbette isteriz. Ancak iddiaları doğrulayan engelli ve engelli ailelerin mağduriyetleri apaçıktır. Gelsinler onları bir bir götüreyim nasılda mağdur ediliyor engelliler görsünler. Allahtan revamı? Birde Derneğimize gelipte bu iddiaları söyleyen engelli aileleri maddi manevi perişan durumdalar, mağdur olmaktalar. Kimisinin engelli maaşı kaldırılmış, kimisinin raporu iptal edilmiş, kimisine raporu yüzde 88 ama ağır engelli yapılmamış. Kimisi bakıcı bir gün evde değil diye acımasızca iptal edilmiş maaşı, kimisi parası yok diye raporo ağır engelli konulmamış, kimisi para karşılığı sapa sağlam engelli raporu almış. Kimisi hafif engelli ama ağır engelli raporu verilmiş. iddiaları almış başını gitmiş ve daha neler neler. Bu bir insanlık suçudur. Bu bir rezalettir. Ahlakı değildir. Silopi Engelliler derneği olarak bu kan donduran Cizre ve Şırnak devlet hastanelerinde engelli raporlarının havada uçuştuğu para karşılığı verildiği iddialarının mutlaka soruşturulması gerektiğini arz ederiz.
Bizzat sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Engelli kardeşlerimizin hakları konusunda ne kadar hassas olduğunu ve konuşmasında engellileri koruyan savunan bir söylem içinde olduğunu biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın biz engellilere sağladığı haklar adına çok teşekkür ediyoruz. İlk kez sayın Cumhurbaşkanımız döneminde engellilerimiz değer gördü. yalnız buna rağmen, Bölgemizde Engelli kardeşlerimizin hak ve hukuklarının neden çiğnendiğini de anlamış değiliz. Anlamak istiyoruz.! Haklarını hasp ettiğiniz Engelliler sizler için bir pazarlama aracımı? Sırtlarından para kazanmanız için bir RANT aracımı?
Sizi önce insan olmaya davet ediyoruz.
Silopi Engelliler derneği olarak bu kan donduran Cizre ve Şırnak devlet hastanelerinde engelli raporlarının havada uçuştuğu para karşılığı verildiği iddialarının mutlaka soruşturulması gerektiğini arz ederiz.
Abdullah Süer
Silopi Engelliler ve Yardımlaşma Derneği Başkanı
Sevgi ve Barışla…
Dündar Sansur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ