22 Haziran 2021

ŞIRNAK HABER

Haktan Yana Halkın Yanında

KAHRAMANLARIM “GÖZLERİNİZDEN ÖPÜYORUM GENÇLER..!”

“GÖZLERİNİZDEN ÖPÜYORUM GENÇLER..!”
Köy Köy Dolaşıp Kitap Dağıtan Kahramanlar.!
“Elimde olsaydı her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim. Diyordu Filozof.Horatius, ve yine Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin, sonu acıdır. Diyen bir başka Filozof olan Ovidius’a hak verirmisiniz bilemem, ama bu gençler, Ovidiusa inanmış olacaklar ki, Silopi’nin-Cizre’nin bir çok köylerine gidip kendi imkanları ile kitabı gençlere çocuklara sevdirip, kitap armağan edip onların gönüllerine dokunmaktalar, bir sevgi ve barış, ilim irfan ve bilimle gelişsin diye uğraşan pırlanta yürekli bu genç kardeşlerimi gözlerinden öpüyorum.
Ve “İnsanların bu dünyada yapabildikleri en önemli en güzel ve en değerli şeylere, biz kitap deriz.” Diyen Bilge Thomas Cariyle’nin dediği ile hareketle
**
Silopi ve Cizre “Özgen köyü, Karuh, Kolya, Pınarönü, Cizre/inci ve daha bir çok köye kendi imkanları ile gidip, o köylerdeki çocuklara kitap veren kitabı sevdiren siz gençleri sevgili Onur Altun, Enes Soysal, Davut Özen, Harun Bayat, Hamza Sansur, Muhammed Altun ve Barış Sansur’, “Yetişen zekaları, kitaplarla beslemeyen milletler hüsrana mahkumdur, Diyen H. Flechter ve yine Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.sözlerin sahibi Seneca’nın ruhu ve sözleri ile sizleri Selamlıyorum.
Eyy benim Sevgili genç kardeşlerim, sizlerle gurur duydum….
**
Ey benim yarınlarda “ Ben mutluluğu her yerde aradım; fakat elimdeki küçücük bir kitabı okuduğum küçücük bir yer dışında, hiç bir yerde bulamadım. Şeklinde kitabı ve irfanı ilimi kutsayan Thomas Kempis gibi yüce yürekli kardeşlerim,; sevgili gençler, inanın bu anlamlı hareketinizle, beni ne çok mutlu ettiniz bilemesiniz, sizlerle onur duydum çünkü bilirimki “Kâmil odur ki; koya her yerde bir eser
Eseri olmayanın yerinde yeller eser. Diyen alim ”Hadimî’de sizlerin yaptığı bu anlamlı davranışa atıfta bulunmuştur vs..
**
Ondandır Bir Çoçuğa bir insana bir kitap verdiğin sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah, empati, dünyaları keşif ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, mutlu bir yarın, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır ve teslimdir emrinedir okuyana…diyen şair gibi “Okula her şey yapabilirsiniz ama okulun kitaplığı yoksa hiçbir şey yapmamış olursunuz.”diyen bilim insanı J. Ferry gibi eğer bizler kitapsız bir nesile yarınları bırakırsak, suç ortağı oluruz her işlenen cinayetinde ilenen her suçunda bizzat ortağı oluruz. Nokta.
**
Ondan “Kitaplar insanların yolunu aydınlatır.”şiarı ile Aydınlık günler yarınlar ve Şırnak adına KİTAPSIZ KALMAYALAIM LÜTFEN VE lütfen diyor sözü, Silopi ve Cizre’deki köylere gidip çocuklara kitap dağıtan, kitap veren, onlarla kitap okuyan gençler kardeşlerime veriyorum; “Kitap,çocukların gelecekteki sermayesidir”düşüncesi ile yola çıkarak öncelikle köy çocuklarına ulaşmak istedik. Köy çocuklarını seçmemizde ki en önemli etken,şehirde ki çocuklara kıyasla daha kısıtlı imkanlara sahip olmaları oldu. Şehirde yaşayan çocukların zaten her türlü imkana bir şekilde sahip olabileceklerini düşünüyoruz. Bu durumda bizim üzerimize düşen görev ise ulaşılmayana ulaşabilmek ve elimizden geldiğince engelleri ellerinden tutarak beraber aşmak olacaktır. Zihin dünyalarını geliştirmek, hayal güçlerinin sınırlarını aşmak ancak kitap okuyarak yapılabilir. Çocukların ise sonsuz hayal gücüne sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle dijital dünyada teknolojiden biraz olsa da uzak olan köy çocukları bizim için çok daha çekici ve aydınlık olabiliyor çünkü zihinleri hala çok açık ve her türlü okumaya, bilgiye hevesli olduklarını görebiliyoruz , onun için yarınlarda kitap okuyan bir gençlik ve nesil yetişsin adına bizler bu yola koyulduk ve “Bir medeniyeti ve kültürü yıkmak için kitapları yakmak zorunda değilsiniz. Sadece insanların onları okumasını durdurun.” İronisini bilen birkaç genç olarak elimizden geldiğince nacizane bir şeyler yapmaya çalıştık. Bundan sonra da yapaya devam edeceğiz. Çünkü gerçek kurtuluş kitaptır, okumaktır, bilgeliktir. Biliriz. Diyorlardı.
**
Onlara katılmamak elde değil. Elbet tek kurtuluş bilinçlenmek ve kültür, sanat edebiyat çıtasını yükseltmektir, yaşam standardı yüksek bir yarın istiyorsak yarınlarda kitap okuyan bir nesil gençlik yetiştirmeliyiz. ,inanın başka bir seçeneğimiz maalesef yok..!
Bu konuda en çok görev bizlere düştüğü kadar, aynı zamanda yaşadığımız şehirlerin etkili ve yetkililerine de düşmemektedir. Bununda altını çizmek gerek.
**
Sözü fazla uzatmadan köy köy dolaşıp çocuklara kitap dağıtan sevgili gençlerin bu kutlu yolculuğunu “köylere gidip kitap sevdirmelerinden dolayı” hepsini tek tek Canı gönülden kutluyor gözlerinden öpüyorum…
Bende onlara 200 Kitap destek ile yanlarındayım..
Alkışlar sizlere canlar… !
Sevgi ve Karışla Kalınız….
Kitapsız kalmayınız.
Dündar Sansur…

Bu Habere Yorum Yazın

Copyright © 2005 Şırnak Haber, Her hakkı saklıdır. | Tasarım : Faruk GÜNEŞ