Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

 

ESNAFLAR DA SINIR TİCARETİ YAPACAK

 

22.5.2009 11:32:47

Vesob Başkanı Hüsamettin Çelik: "Sınır Ticareti İle Meydana Gelecek Ekonomik Canlılık Esnafımız İçin Bir Ümit Işığı Oldu" dedi.

 

 

(İHA) - Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı Hüsamettin Çelik, iki yıldır faaliyette bulunan her esnafın sınır ticareti yapabileceğini söyledi.VESOB Başkanı Çelik, yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren sınır ticaretinin düzenlenmesine ilişkin kararın sınır illerindeki esnafı da kapsadığını belirtti.

Karara göre, aralarında Van'ın da bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sınır illerinde faaliyet gösteren esnaf ve tüccarın komşu ülke ile doğrudan ticaret yapabileceğini anlatan Çelik "Sınır ticaretini düzenleyen karar doğrultusunda gümrük hattı üzerinde bulunan, Ağrı, Iğdır, Hakkâri ve Van'da sınır ticaret merkezleri oluşturulacak. Bu merkezlerin fiziki olarak düzenlenmesi, eşya ve stok kontrollerinin yapılması ile giriş ve çıkışlara ilişkin usul ve esaslar Gümrük Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Bakanlıkça belirlenecek" dedi.

Son iki yıldır esnaflık yapan herkesin sınır ticareti yapabileceğinin altını çizen Çelik, "Bu karar sonucunda başta Van olmak üzere sınır illerinin ihtiyaçlarının bir kısmı komşu ülkelerden ithalat yoluyla daha düşük maliyetle karşılanacak. Bunun yanında yapılacak ihracat ile başta Van olmak üzere bölgemiz ekonomik ve ticari canlılık kazanacak. Sınır ticareti ile meydana gelecek ekonomik canlılık, yaşanan krizler ve sorunlarla zor günler geçiren esnafımız için bir ümit ışığı oldu. Çünkü karar kapsamındaki illerde en az iki yıldır yerleşik olarak faaliyet gösteren esnaf ve tacir Sınır Ticaret Belgesi alabilecek ve Türk malı ürünleri ilgili gümrük kapısından veya Sınır Ticaret Merkezi'den ihraç edebilecek" dedi.
Sınır Ticaret Belgesi Şart: Sınır ticareti yapabilmek için Sınır Ticaret Belgesi'nin alınması gerektiğini söyleyen Çelik, "Bu karar kapsamında yer alan 12 ilde, en az iki yıldır yerleşik olarak faaliyette bulunan basit veya gerçek usulde vergiye tabi gerçek kişiler, yani esnaf ve tüccar Sınır Ticaret Belgesi alması halinde sınır ticaret merkezlerinde mağaza açıp ihracat ve ithalat yapabilecek. Ancak ithalat yapabilmek için ithal edilecek ürünlerin cinsi ve miktarı ile ilgili İthalat Uygunluk Belgesi de alınması gerekiyor.

Bu kapsamındaki illerde ithalat ve ihracata ilişkin hususlarda karar verecek olan İl Değerlendirme Komisyonu'nda Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de yer alacaktır. Bu nedenle, esnaflarımızdan sınır ticareti ile ilgilenmek isteyenlerin istek, talep ve görüşlerini bizimle paylaşması sınır ticaretinin daha geniş bir kitle tarafından yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca sınır ticareti konusunda birliğimize gelerek yardım isteyen esnafımıza, sınır ticareti mevzuatı ve yapılacak uygulamalar konusunda bilgi ve destek vereceğiz" diye belirtti.

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2338869

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber