Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

 

KALKINMA AJANSLARI KURULUŞ ÇALIŞMALARI

 

1.12.2008 10:48:02

Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Resmi Gazete'de Yayınlanarak Yürürlüğe Giren Ve Doğu Ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin Kaderini Değiştirecek Kalkınma Ajanslarının Kurulması İle İlgili Çalışmaların Devam Ettiğini Ve Kısa Sürede Tamamlanacağını Söyledi.

 

 

İHA - Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, dünyada ilk kez 1933 yılında ABD'de kurulan kalkınma ajanslarının bugün Afrika'dan Uzak Doğu'ya kadar dünyanın pek çok bölgesinde faaliyette olduğunu belirtti. Yasal statüleri ve organizasyon yapıları farklılıklar gösterse de ajansların işlevleri bakımından temelde bir tek amaca hizmet ettiğini belirten Türkmenoğlu "Ajanlar bu doğrultuda öncelikle bulundukları bölgede kamu ve özel kesimle sivil toplum örgütleri ve üniversite temsilcilerinin bir araya geldiği bir kalkınma kurulu oluşturarak bölge insanlarını sorun ve ihtiyaçlara yönelik beraber düşünmeye, beraber çözüm üretmeye ve bu çözümleri sahiplenmeye yöneltiyor. Yapılan bu tespitler doğrultusunda hazırlanan ulusal planlar ve bu planlarla uyumlu bölge planlarına bağlı olarak belirlenen hedeflere kamu kaynaklarının, AB ülkeleri örneğinde AB fonlarının aktarılmasına yine ajanslar aracılık yapıyor" diye belirtti.
Doğu Anadolu Bölgesi'nde de insanların kendi sorunları üzerine düşünmesini, çözüm üretme sürecine katılmasını ve bu çözümleri sahiplenmesini sağlayacak bir mekanizmaya olan ihtiyaç artık zaman kaybını kaldıramayacak noktaya geldiğini belirten Türkmenoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Ülkemizde bir an önce etkili politikalar üretip, etkin araçları devreye sokarak bölgesel gelişmişlik farklarına çözüm getirilmesi yaşamsal bir zorunluluk. Bunun için önemli olan ülkemizin menfaat kaygısını taşıyan kadroların , sorunları bilgiye dayalı, objektif bir bakış açısıyla ele alması ve dengeli olarak kalkınmış bir ülkenin sağlayacağı istikrardan Türkiye'nin mahrum edilmemesidir. Bu sorumluluk bilinciyle Adalet ve Kalkınma Partisi 59. ve 60. hükümetleri döneminde kalkınma ajanslarının gerekliliğini öngörmüş ve 25 Ocak 2006 tarihinde 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun TBMM 'de kabul edilmiştir. Ancak çeşitli nedenlerle kanuna muhalefet eden çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Anayasa Mahkemesine başvurma talebiyle Danıştay'da dava açarak süreyi bugüne kadar sürünceme de bırakmışlardır. Nitekim adalet tecelli etmiş ve dava ülkemizin lehine sonuçlanmış, bölgemiz için son derece önemli olan bu süreç tekrar hızlı bir şekilde başlamıştır. Bakanlar Kurulu'nun "Bazı Düzey 2 Bölgelerinde Kalkınma Ajansları Kurulması Hakkında Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre İstanbul, Karaman-Konya, Amasya-Çorum-Samsun-Tokat, Bayburt-Erzincan-Erzurum, Bitlis-Hakkari-Muş-Van, Adıyaman-Gaziantep-Kilis, Diyarbakır-Şanlıurfa ve Batman-Mardin-Şırnak-Siirt bölge kalkınma ajansları kurulması yönünde çalışmalar başlatılmıştır."

 

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2332150

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber