Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'NUN İHRACAT GELİRİ ARTTI

 

24.11.2008 12:52:04

Diyarbakır'da İhracatın Büyük Bir Bölümünü Mermer Sektörü Gerçekleştiriyor.

 

 

İHA - Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden yapılan ihracat son yıllarda büyük artış gösterdi. Diyarbakır'dan yurtdışına yıllık 79.1 milyon dolar ihracat yapan 57 firmanın yüzde 90'ı mermer ihraç ediyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin ihracat rakamları son yıllarda artış gösterdi. 2007 yılında Diyarbakır, Bitlis, Van, Siirt, Ağrı ve Adıyaman gibi illerde ihracat rakamları hızla yükseldi. 2007 yılında Doğu ve Güneydoğu illeri 100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Son dönemlerde ihracat pazarlarını genişleten Diyarbakır 30'dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Panama'dan Sri Lanka'ya, Brezilya'dan İsrail'e, ABD'den Irak'a kadar birçok ülkeye ürün gönderen Diyarbakır'ın 2007 yılındaki ihracat rakamları da 13 milyon 600 bin dolar artış kaydetti. 2006 yılında 65.5 milyon dolarlık ihracat yapan Diyarbakır bu rakamı 2007 yılında 79.1 milyon dolara kadar yükseltti. 2008 yılının ilk 10 ayında ise ihracatın artarak devam ettiği kaydedildi. Kentin en büyük ihracat kalemi ise mermer oldu. İhracatın büyük bir bölümünü mermer sektörünün oluşturduğunu belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, dünyanın birçok ülkesine mermer gönderdiklerini bildirerek, şunları söyledi: "Diyarbakır'da işlenen mermer ve blok mermer dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor. Bu ülkelerin başında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başı çekiyor. Ancak ABD ve Afrika ülkelerine de ihracat yapılıyor. Diyarbakır'dan yapılan ihracatın yüzde 90'ını mermer sektörü gerçekleştiriyor. Irak'a yapılan ihracat ise tamamen gıda üzerine kurulu. Avustralya'dan Sri Lanka'ya, Malezya'dan Brezilya'ya kadar 30'dan fazla ülkeye ihracat yapılan kentten 57 firma yurtdışına ürün gönderiyor."

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2332149

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber