Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

 

Mardin’de Kadınların Ürettiği Sabunlar Avrupa’ya İhraç Ediliyor

 

7.11.2007 10:59:38

Mardin’de Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) Desteğiyle Kurulan “Bıttım Sabun” İmalathanesinde, 15 Yoksul Kadın Tarafından Üretilen Sabunlar Avrupa’ya İhraç Ediliyor.

 

 

İHA-Mardin'de Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) desteğiyle kurulan "bıttım sabun" imalathanesinde, 15 yoksul kadın tarafından üretilen sabunlar Avrupa'ya ihraç ediliyor.

Mardin, Siirt ve Şırnak illeri başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dağlık kemsinde yetişen yabani fıstık olarak yetişen bıttım yoksul kadınların geçim kaynağı oldu. Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) ile Aktivis ilaç firması ve KEDV'in destekleriyle açılan bıttım sabunu imalathanesinde 15 yoksul kadın istihdam ediliyor. Sabun imalathanesini geliştirip daha çok kadına iş imkanı sunmak istediklerini kaydeden KEDV Mardin Temsilcisi Berna Yağcı, "Aktivis firması bizlere verdiği mali destekle söz konusu fakir ailelere açtığımız imalathane ile 2005 yılından bugüne kadar 4.5 ton yöreye özgü ve çevreci bıttım sabunu ürettik. 2007 yılı itibariyle her ay 5 bin adet bıttım sabunu üretimini gerçekleştirmekteyiz. Bu sabunu iç piyasa olmak üzere Avrupa'nın önde gelen otellerine de aldığımız siparişler üzerine satışa başladık. Sabun imalathanemizin daha da genişletilmesi için de üretim artışına hazırlanıyoruz" dedi.

Kendilerine sağlanan iş imkanıyla evlerine sıcak bir aş götürdüklerini belirten 4 çocuk annesi Sabriye Demir, "Eşim işsiz. Aldığı 350 YTL ile çocuklarımın geçimini sağlıyorum" diye konuştu.

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2338293

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber